Porozumienie podwyżkowe ws. wynagrodzeń na 2021 r.

12 stycznia 2021 r. odbyło się spotkanie członków zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu Poduszek Powietrznych i Pasów Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczył również Prezes ZF ASP oraz Dyrektor HR ZF Automotive Systems Poland. Tematem spotkania było uzgodnienie wzrostu płac dla pracowników zakładów IRS i SBS na 2021 r.
Zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” zaproponowana przez Pracodawcę 4 stycznia br. wysokość podwyżek wynagrodzeń, które mają obowiązywać od 1 lutego br., jest niższa od oczekiwań pracowników.  NSZZ “Solidarność” nie może zaakceptować przedstawionej propozycji podwyżki stawki zasadniczej w kwocie bazowej 150 zł brutto oraz wypłaty wszystkim pracownikom produkcji jednorazowego dodatku w wysokości 300 zł brutto wraz z wynagrodzeniem za lipiec 2021 r. Dla pracowników najważniejszym czynnikiem podwyżki jest wzrost stawki zasadniczej.
Podkreślając odpowiedzialność NSZZ “Solidarność” za dalszy wizerunek zakładów, ich rozwój, utrzymanie miejsc pracy oraz obecną sytuację ekonomiczną zakładów IRS i SBS, Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” przedstawiła Pracodawcy kompromisowe rozwiązanie podwyżki. Dla pracowników produkcji oraz pracowników działów pośrednio produkcyjnych (tzw. działów wsparcia) kwota bazowa wzrostu wynagrodzeń z dniem 1 lutego br. wyniesie 150 zł brutto do stawki zasadniczej osobistego zaszeregowania pracownika. Ponadto wszyscy pracownicy bez względu na ocenę i poziom absencji otrzymają od 1 czerwca br. dodatkową podwyżkę do stawki wynagrodzenia zasadniczego brutto w wysokości 50 zł. Jednocześnie zakłada się dokonanie weryfikacji zwolnień lekarskich, odbytej kwarantanny i opieki nad dziećmi lub członkami rodziny związanych z pandemią COVID-19, co pozwoli na osiągnięcie większych podwyżek dla tych osób, które w związku z trwającą pandemią musiały przebywać na zwolnieniach, kwarantannach i korzystać z opieki oraz wprowadzenia do porozumienia podwyżkowego dodatku za pracę świadczoną w dni świąteczne.
W wyniku przeprowadzonych rozmów negocjacyjnych strony uzgodniły warunki dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla pracowników Zakładu Poduszek Powietrznych i Pasów Bezpieczeństwa. Porozumienie dotyczące podwyżki wynagrodzeń na 2021 r. obejmuje ostatecznie m.in. wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników produkcji i tzw. działów wsparcia o kwotę bazową w wysokości 175 zł brutto od 1 lutego 2021 r. i wypłatę w 2021 roku nagród jubileuszowych na zasadach zwartych w porozumieniu z 21 lutego 2019 r. Dodatkowo w związku z pandemią COVID-19 zostanie podniesiony limit absencji do 35 dni w celu zachowania pełnej podwyżki oraz wykluczenie z absencji opieki na dzieckiem lub członkiem rodziny, która nie będzie uznawana za absencję chorobową. Wprowadzono również na 2021 rok dodatek w wysokości 150 zł brutto za pracę w godzinach nadliczbowych w święta państwowe lub kościelne, o ile pracownik nie złoży wniosku na otrzymanie w zamian za pracę w ten dzień innego dnia wolnego.
Pełny tekst porozumienia dotyczącego podwyżki wynagrodzeń [LINK]. Protokół ze spotkania: [LINK].