Zmiany w warunkach wynagradzania pracowników na 2024 r.


W dniu dzisiejszym 27 września 2023 r. o godz. 8.30 odbyło się pierwsze zaplanowane spotkanie członków zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Dyrekcją ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa. Tematem spotkania było wypracowanie i uzgodnienie porozumienia dotyczącego regulacji płacowych na 2024 r. dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa.
Przedstawiciele zespołu negocjacyjnego NSZZ „Solidarność” na spotkaniu przedstawili i podtrzymali swoje żądania dotyczące wzrostu płac oraz innych postulatów zawartych w piśmie z dnia 6 września br. Zdaniem strony związkowej niezbędne jest niezwłoczne uregulowanie organizacji pracy w taki sposób, by wszyscy pracownicy mieli równe szanse w otrzymywaniu należytych wynagrodzeń i nie byli z tego tytułu dyskryminowani. W tym celu, zdaniem NSZZ „Solidarność”, należy wprowadzić na wszystkich liniach produkcyjnych system 3-zmianowy dla pracowników, którzy wyrażają zgodę na świadczenie pracy w takim systemie lub wprowadzić dla pracowników świadczących pracę tylko w systemie 2-zmianowym odpowiedni dodatek rekompensujący brak możliwości świadczenia pracy na nocnych zmianach.
Pracodawca powinien dla dobra swoich pracowników planować w taki sposób produkcję, by wszystkie soboty i niedziele były dniem wolnym od pracy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracownicy, którzy wyrażą na to zgodę, winni w tych dniach świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych, oczywiście za odpowiednim dodatkiem do wynagrodzenia. Z uwagi na coraz większy staż i wiek załogi, występują wśród pracowników coraz to większe problemy ze zdrowiem, a obecna organizacja pracy przez Pracodawcę powoduje, że pracownicy dysponują coraz krótszym czasem przeznaczonym na odpoczynek oraz ich życie rodzinne i osobiste, co jest niezrozumiałe. Ponadto NSZZ „Solidarność” pozytywnie przychyla się do propozycji powołania komisji odwoławczej oraz podtrzymuje swoją propozycję, by zawrzeć porozumienie dotyczące gwarancji zatrudnienia na określonych zasadach oraz uregulować sprawę zapisu wypłat nagrody jubileuszowej wprowadzając do Regulaminu Wynagradzania.
NSZZ „Solidarność” oczekuje od Pracodawcy wprowadzenia konkretnych, oczekiwanych przez pracowników wysokości podwyżek stawek zasadniczych od 1 stycznia 2024 r. Odpowiednia wysokość podwyżki jest uzasadniona wobec istniejącej w dalszym ciągu wysokiej inflacji, która spowodowała spadek wartości nabywczej pieniądza, a także innymi czynnikami jak brak świadczenia pracy w godzinach nocnych oraz wypłata mniejszych od oczekiwanych wysokości premii produkcyjnych. Wszystkie wspomniane czynniki zdaniem NSZZ „Solidarność” doprowadziły do tego, że wynagrodzenia pracowników w 2023 r. zamiast wzrosnąć, w rezultacie się obniżyły. Taki stan faktyczny jest nie do zaakceptowania przez pracowników, którzy z roku na rok zwiększają wydajność na liniach produkcyjnych poprzez swoje zaangażowanie i wkładany wysiłek. Pracownicy oczekują także konkretnych rozwiązań związanych z gwarancją zatrudnienia określonych na podobnych zasadach jak w zakładach w Niemczech.
Pracodawca oznajmił, że przedstawione postulaty płacowe przez NSZZ „Solidarność” w takich wysokościach i takich rozwiązaniach są nie do zaakceptowania. Nie można pozwolić, aby w obecnej sytuacji biznesowej i konkurencyjnej na rynku miały one negatywny wpływ na dalszą działalność zakładów, co w niedalekiej przyszłości przyniosłoby utratę produkcji, a co za tym idzie miejsc pracy. Ponadto przyspieszyłoby to wprowadzenie automatyzacji na liniach produkcyjnych kosztem mniejszego zatrudnienia. Pracodawca podtrzymuje, że obecnie nie stać zakładów na pogarszanie w tak drastyczny sposób ich sytuacji ekonomicznej. Zdaniem Pracodawcy takie obciążenia będą skutkowały nie tylko kurczeniem się liczby zatrudnianych pracowników, ale w rezultacie doprowadzi to do przeniesienia zakładów w inne lokalizacje, gdzie będą znacznie mniejsze koszty produkcji.
Podwyżki wynagrodzeń są corocznie regulowane dla pracowników i z dniem 1 stycznia 2024 r. również będą. W związku z tym Pracodawca przedstawił NSZZ „Solidarność” swoje propozycje wzrostu budżetu płac zawarte w pakiecie. Dopóki nie zostaną one w całości wypracowane i uzgodnione pomiędzy stronami nie będą publikowane z uwagi na fakt, że na dzisiejszym spotkaniu takie porozumienie nie zostało zawarte i nie zostało podpisane. Będą prowadzone dalsze rozmowy.
W dniu 2 października br. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” zobowiązała się ustosunkować do przedstawionych propozycji przez Pracodawcę. Sprawa wypłat nagród jubileuszowych w 2024 r. oraz wprowadzenia minimalnej stawki zasadniczej od 1 stycznia 2024 r. w wysokości 4300 zł brutto zaproponowana przez NSZZ „Solidarność” została wstępnie zaakceptowana przez Pracodawcę.
Pozostają inne propozycje przedstawione przez Pracodawcę, które wymagają dalszych rozmów w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania. Dyrekcja SBS przedstawiła także informację dotyczącą świadczenia pracy od 22.00 do 2.00 w godzinach nadliczbowych przez pracowników na niektórych liniach produkcyjnych, gdzie nie jest potrzebna praca w pełnej obsadzie na trzech zmianach. Wyjaśnienia dotyczące takiej organizacji pracy Dyrekcja SBS przedstawiła na wszystkich spotkaniach z Osobami Zaufania. O dalszych rezultatach rozmów negocjacyjnych dotyczących podwyżek wynagrodzeń na 2024 r. będziemy informować na bieżąco.

Umieszczony w Aktualności

« »