Spotkanie z Dyrekcją HR


13 września 2023 r. odbyło się planowane spotkanie członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Dyrekcją HR Zakładu Poduszek Powietrznych i Zakładu Pasów Bezpieczeństwa w ZF Passive Safety Systems Poland Oddział w Częstochowie.
W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Kancelarii Prawnej reprezentującej Pracodawcę, który na wstępie spotkania przestawił i wyjaśnił stronie związkowej zasady prawne i obowiązujące przepisy prawa, które umożliwiły Pracodawcy wprowadzenie z dniem 1 sierpnia br. treści Regulaminu Pracy i Regulaminu Wynagradzania obowiązujące wcześniej w ZF Automotive Systems Poland. Zdaniem Dyrekcji HR regulaminy wprowadzone do nowej spółki w ZF Passive Safety Systems Poland w Częstochowie są korzystne dla pracowników i zostały wprowadzone ze względu na fakt, że pracownicy nowo przyjęci, podpisując umowę o pracę, muszą się z nimi zapoznać.
Według opinii biura prawnego NSZZ „Solidarność” nowy Pracodawca jest związany wszystkimi postanowieniami obowiązujących umów o pracę oraz regulaminów obowiązujących w przejętym zakładzie pracy, natomiast ich zmiana na niekorzyść pracowników może nastąpić tylko za porozumieniem stron na mocy art. 42 Kp. Wynika to z faktu, że uprawnienia wynikające z dotychczasowych regulaminów lub porozumień płacowych po przejęciu zakładu pracy stają się treścią umowy o pracę danego pracownika.
Zdaniem Dyrekcji HR przekazywanie informacji pracownikom przez przedstawicieli MOZ, że regulaminy zostały wprowadzone niezgodnie z obowiązującym prawem pracy i są podważane, że są niekorzystne ze względu na dokonane zmiany, jest tylko przekazywaniem pracownikom kłamstw i manipulacją. Jeśli zostały wprowadzone zmiany, to tylko kosmetyczne, które nie powielają zapisów z Kodeksu pracy lub bardziej korzystne, jak wyrównanie stawek zasadniczych dla pań powracających z urlopów wychowawczych niezwłocznie, a nie jak było dotąd dopiero po 90 dniach. Ponadto przekazywanie opinii, że Pracodawca na podstawie wprowadzonego regulaminu pracy może samodzielnie zmienić np. okres rozliczeniowy również jest kłamstwem, ponieważ wprowadzenie zmian do regulaminów wymaga uzgodnienia ze stroną związkową. Pracodawca nie może samodzielnie wprowadzać zmian do regulaminu pracy lub regulaminu wynagradzania.
Ponadto, zdaniem Dyrekcji HR obudzenie się dopiero 30 sierpnia br. przez przedstawicieli MOZ, że regulaminy zostały opublikowane przez Nowego Pracodawcę jest niezrozumiałe. Panowie ci są oddelegowani do pracy związkowej i potrzebowali miesiąca, by to zauważyć. Widząc takie postępowanie działaczy MOZ, Dyrekcja HR nie dziwi się, że przedstawiciele z Wrocławia prowadząc w ten sposób swoją działalność związkową utracili zaufanie wśród załogi ZF we Wrocławiu, czego dowodem jest obecna liczebność członków tych organizacji związkowych. Wkrótce Pracodawca przedstawi MOZ odpowiedź na piśmie na przedstawione zarzuty dotyczące zasadności wprowadzenia regulaminów oraz w odpowiedni sposób zostaną także powiadomieni pracownicy, by mogli sami ocenić, czy wprowadzone regulaminy są korzystne czy niekorzystne dla nich. Straszenie przez przedstawicieli MOZ powiadomieniem Prokuratury przeciwko Pracodawcy jest według Dyrekcji HR niczym innym jak tylko uprawianiem swojej brudnej polityki związkowej, by tylko zaistnieć i pokazać pracownikom, że coś się dzieje jakoby dla ich dobra. W rzeczywistości od czasu zaistnienia organizacji związkowych MOZ w Częstochowie, działalność ich przedstawicieli nie wniosła żadnej poprawy warunków pracy i płacy dla pracowników, tylko przez nieprzemyślane działania potęguje się i narasta konflikt z Pracodawcą, co na pewno nikomu nie służy i w przyszłości nie będzie z korzyścią dla pracowników.
Zdaniem przedstawiciela Kancelarii Prawnej procesu wprowadzenia przez Nowego Pracodawcę regulaminów nie można już cofnąć, a strona związkowa zawsze może wystąpić do Pracodawcy z wnioskiem o wprowadzenie nowych zapisów, które zaproponuje.
Podczas spotkania omówiono sprawy dotyczące niepotrącenia składek na PPK za sierpień br., niewypłacenia świadczenia chorobowego niektórym osobom będącym na zwolnieniach lekarskich oraz potrącanie wysokości premii frekwencyjnej osobom będącym na urlopie opiekuńczym. Dyrekcja HR oświadczyła, że składka na PPK nie została odprowadzona za sierpień br. z uwagi na fakt, że Nowy Pracodawca był zobowiązany zawrzeć w terminie do dnia 28 sierpnia br. nową umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych z tą samą instytucją finansową. Umowa taka została podpisana w dniu 28 sierpnia br. i osoby, które zadeklarowały chęć uczestniczenia w PPK będą mieć ciągłość i potrącanie składek na bieżąco od września br. Co do osób, którym nie zostały wypłacone świadczenia chorobowe, to pracownicy kadr z każdym pracownikiem kontaktowali się bezpośrednio, informując, że zgodnie ze zmianą NIP Pracodawcy należy skorygować zwolnienia lekarskie. Dopóki te osoby tego nie zrobią, nie mają świadczenia chorobowego, oczywiście takie świadczenia zostaną wypłacone po uzupełnieniu nowego NIP. Odnośnie potrącania premii frekwencyjnej za korzystanie z urlopu opiekuńczego bezpłatnego, to jest to zgodne z obowiązującym przepisem Regulaminu wynagradzania, który mówi, że nie potrąca się wysokości premii frekwencyjnej w przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu, za które jest wypłacane wynagrodzenie. Zdaniem NSZZ „Solidarność” przepis ten należy zmodyfikować i ujednolicić ze względu na nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące przywilejów pracownika związanych z korzystaniem z dodatkowych urlopów.
Dyrekcja HR SBS poinformowała NSZZ „Solidarność”, że dla osób chętnych do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych w Zakładzie Pasów Bezpieczeństwa Pracodawca rozważa wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia. Na dzień 27 września br. zaplanowano pierwsze spotkanie dotyczące rozpoczęcia procesu podwyżkowego na 2024 r.

Umieszczony w Aktualności

« »