Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS

W dniu 12 lipca 2023 r. o godz. 14.00 odbyło się zaplanowane spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z Dyrekcją IRS i SBS ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie. Tematem spotkania było wypracowanie i uzgodnienie waloryzacji wynagrodzeń na 2023 r. oraz omówienie spraw bieżących i spraw związanych z wydzieleniem naszych zakładów należących do Dywizji R ze struktur ZF Group.
Na wstępie spotkania NSZZ „Solidarność” przedstawiła Pracodawcy oczekiwania pracowników dotyczące wzrostu swoich wynagrodzeń, które są w porównaniu do ich zaangażowania i wkładanego wysiłku fizycznego w celu zrealizowania zakładanych planów produkcyjnych, zbyt niskie. Ponadto utrata przez grupę pracowników świadczenia pracy na nocnej zmianie powoduje odczuwalne zmniejszenie ich wynagrodzeń.
Zdaniem NSZZ „Solidarność” coraz częstsze zatrudnianie nowych pracowników przyczynia się do zakłócania toku produkcyjnego, co uwidacznia się zmniejszeniem wydajności. Jednocześnie Pracodawca zachęcając do podejmowania przez pracowników świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych poprzez wprowadzanie odpowiedniej gratyfikacji finansowej generuje dodatkowe koszty, a co za tym idzie takie działania powodują naliczanie mniejszych wysokości miesięcznej premii produkcyjnej.
Zdaniem NSZZ „Solidarność” niewprowadzenie dodatkowej waloryzacji podwyżek w 2023 roku będzie działało na pracowników zniechęcająco i przyczyni się do jeszcze bardziej nieprzyjaznej atmosfery pracowników wobec Pracodawcy, co w przyszłości przy najbliższych negocjacjach podwyżkowych może przyczynić się do wystąpienia eskalacji i konfliktów z Pracodawcą na tle płacowym. Pracodawca poinformował NSZZ „Solidarność”, że obecnie nie ma dodatkowych środków finansowych z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń. Zdaniem Pracodawcy takich dodatkowych podwyżek nie przewiduje się i nie będzie w żadnych zakładach ZF w Polsce. Pracodawca rozumie spadek realnych wynagrodzeń pracowników, które są związane z wysoką inflacją, jednak dopiero po zakończeniu okresu wakacyjnego i urlopowego, czyli w miesiącu wrześniu br. można podjąć rozmowy dotyczące podwyżek płac dla pracowników. W związku z tym Pracodawca poinformował NSZZ „Solidarność” o gotowości przystąpienia do takich rozmów. Jednocześnie poinformowano stronę związkową o fakcie otrzymania przez grupę około 120 pracowników nowych aneksów ze stawką zasadniczą 3600 zł.
Z planów produkcyjnych przewidywanych dla naszych zakładów na wrzesień i październik wynika, że będzie potrzeba zatrudnienia około 100 osób oraz prawdopodobnie niektóre linie produkcyjne powrócą do pracy w systemie trzyzmianowym. Proces wydzielenia Dywizji R prawdopodobnie zakończy się w planowym terminie, tj. 1 sierpnia br. Dla pracowników nic się nie zmieni odnośnie warunków pracy i płacy. Wszystkie porozumienia , uzgodnienia i regulaminy pozostają do końca 2024 r. bez zmian ze względu na fakt, że w dalszym ciągu będziemy w strukturach ZF.
W najbliższych dniach odbędą się spotkania NSZZ „Solidarność” z Dyrektorami Operacyjnymi obu zakładów. Na zakończenie spotkania przedstawiciele NSZZ „Solidarność” poinformowali Pracodawcę, że w sierpniu zostanie przedstawiona propozycja wzrostu wynagrodzeń dla pracowników oraz zwrócili się do Dyrekcji HR o zaplanowanie spotkania podwyżkowego we wrześniu br. Zaapelowali także do Pracodawcy o jak najszybszy powrót pracowników do pracy w systemie trzyzmianowym, co pozwoli pracownikom na wzrost wynagrodzeń.