Harmonogram spotkań z Dyrekcją IRS i SBS


Wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie IRS i SBS w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie informujemy, że na dzień 12 lipca 2023 r. zaplanowane jest spotkanie NSZZ „Solidarność” z Dyrekcją.
Tematem spotkania będzie wypracowanie i uzgodnienie waloryzacji wynagrodzeń na 2023 r. oraz podpisanie porozumienia gwarantującego obowiązywanie wszystkich porozumień, uzgodnień i wszystkich regulaminów z chwilą wydzielenia naszych zakładów należących do Dywizji R ze struktur ZF Group. Na dzień 19 lipca zaplanowane jest spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym zakładu IRS. Tematem spotkania będzie omówienie spraw bieżących dotyczących organizacji i planowania produkcji. Planowane jest także w tym temacie spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym zakładu SBS.
Informujemy, że w dniu 4 lipca 2023 r. NSZZ „Solidarność” wspólnie z Pracodawcą podpisała aneks do Regulaminu Wynagradzania zwiększający dodatek za pracę w każdą sobotę i każdą niedzielę oznaczoną jako dzień pracujący w tym systemie. Jako NSZZ „Solidarność” zawsze dążyliśmy do tego, aby pracownicy nie pracowali w systemie czterozmianowym. Przykładem tego jest wieloletnia praca w tym systemie przez pracowników zakładu IRS bez jakichkolwiek dodatków – po wieloletnim działaniu ze strony NSZZ „Solidarność” w zakładzie IRS przywrócono system pracy trzyzmianowy i uzgodniono z Pracodawcą, że w przypadku wprowadzenia systemu czterozmianowego strona związkowa będzie informowana o tym fakcie, na jaki okres i ilu pracowników będzie dotyczyć oraz będą oni mieli odpowiedni dodatek z tego tytułu.
Obecnie Pracodawca sporadycznie na pewien okres czasu wprowadza taki system na niektórych liniach produkcyjnych. Dlatego każdy taki dodatek dla pracownika jest rekompensatą za świadczenie pracy w takim systemie, który jest uciążliwy. Niestety, jako związek zawodowy nie mamy możliwości zablokowania takich działań Pracodawcy z uwagi na fakt, że wprowadzenie takiego systemu pracy jest zgodne z obowiązującym prawem pracy, co potwierdziła kontrola PIP. Informację taką otrzymali także od inspektora PIP przedstawiciele MOZ Pracowników ZF Polska.
Odnosząc się do zarzutów o braku podjęcia współpracy w celu wypracowania jednakowego stanowiska dotyczącego podwyżek wynagrodzeń na 2024 r. informujemy, że w dniu 9 maja przewodniczący MOZ Pracowników ZF Polska i Konfederacji Pracy z Wrocławia zostali drogą e-mail poinformowani, że NSZZ „Solidarność” nie widzi innych możliwości, jak tylko powołanie jednego zespołu negocjacyjnego oraz wypracowanie wspólnej strategii dotyczącej podwyżek wynagrodzeń dla pracowników i ewentualnie innych regulacji płacowych. NSZZ „Solidarność” zaproponowała podjęcie rozmów z Pracodawca na przełomie lipca i sierpnia. Niestety, po wymianie informacji w tej sprawie zostaliśmy jako NSZZ „Solidarność” postawieni przed faktem dokonanym otrzymując do wiadomości pismo przesłane do Pracodawcy przez przedstawicieli MOZ Pracowników ZF Polska. Treść korespondencji w tej sprawie jest do wyglądu w biurze Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie informujemy, że w przypadku rozmów związanych z uzgodnieniem podwyżek z Pracodawcą, NSZZ „Solidarność” będzie współpracowała z MOZ w celu dążenia do odpowiedniego wzrostu wynagrodzeń oczekiwanych przez pracowników oraz będzie dążyć do powstrzymywania MOZ od nieprzemyślanych propozycji składanych Pracodawcy. Przykładem tego jest propozycja wprowadzenia możliwości 12 zmian harmonogramu pracy polegających na wyznaczeniu 12 sobót pracujących w roku podczas negocjacji płacowych na 2023 r., co skutecznie zablokowała NSZZ „Solidarność”, zawierając kompromis w liczbie 4 sobót. Ponadto rozmawianie o podwyżkach, które będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2024 r. zdaniem NSZZ „Solidarność” jest przedwczesne. Pracownicy oczekują wzrostu swoich stawek zasadniczych jeszcze w tym roku, niektórzy pracownicy otrzymali już takie aneksy od dnia 1 czerwca i 1 lipca br. NSZZ „Solidarność” będzie dążyć do tego, by pozostali pracownicy także takie aneksy otrzymali.

Umieszczony w Aktualności

« »