Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS


W dniu 29 czerwca 2023 r. o godz. 8.30 odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące wydzielenia Dywizji R. W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja Zakładu IRS i Zakładu SBS oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie i Rady Pracowników.
Podczas spotkania Dyrekcja przedstawiła stronie społecznej zawiadomienie o przejściu całości Zakładu Produkcji Pasów Bezpieczeństwa i Zakładu Produkcji Poduszek Powietrznych (praw i obowiązków wynikających ze stosunków pracy) na innego Pracodawcę. Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa i Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych wyodrębniony w ramach spółki ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie przeniesie całość swojej działalności i usług w zakresie produkcji i rozwoju elementów bezpieczeństwa pasywnego na innego Pracodawcę, który zostanie wyodrębniony w ramach spółki ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie. Zgodnie z przekazaną informacją zakończenie i skuteczność całego Wydzielenia planowana jest na dzień 1 sierpnia br. (ostateczna data Wydzielenia zależna jest jednak od decyzji sądu rejestrowego i w przypadku ustalenia jej na inny dzień niż powyżej wskazany przekazana zostanie aktualizacja niniejszego zawiadomienia).
Tym samym, Wydzielenie obejmować będzie przejście (w rozumieniu art. 23.1 Kodeksu Pracy) całości zakładu pracy Dotychczasowego Pracodawcy na innego Pracodawcę, tj. na nowego Pracodawcę ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. W wyniku wydzielenia zgodnie z art. 23.1 Kodeksu Pracy, wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy Pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy objętym przejściem („Pracownicy”) zostaną przeniesione z Dotychczasowego Pracodawcy na Nowego Pracodawcę i tym samym staną się Pracownikami Nowego Pracodawcy. Wydzielenie jest dokonywane w ramach globalnego procesu, a jego celem jest wydzielenie działalności i usług z zakresu produkcji i rozwoju elementów bezpieczeństwa pasywnego. Z chwilą, gdy Wydzielenie stanie się skuteczne, prawa i obowiązki wynikające z stosunku pracy Pracowników zostaną przeniesione do Nowego Pracodawcy. Z dniem dokonania Wydzielenia, Nowy Pracodawca przejmie wszystkich Pracowników. Stosunek pracy Pracowników nie ulegnie zmianie z wyjątkiem zmiany nazwy Pracodawcy. Dla Pracowników nie spowoduje to żadnych negatywnych skutków ekonomicznych lub społecznych. Ponadto nowy Pracodawca nie przewiduje żadnych specjalnych działań w stosunku do Pracowników. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem całości zakładu pracy na Nowego Pracodawcę, Dotychczasowy Pracodawca i Nowy Pracodawca odpowiadają solidarnie.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili się do Dyrekcji o podjęcie dalszych rozmów dotyczących podjęcia konkretnych porozumień w sprawie gwarancji zatrudnienia oraz przejęcia wszystkich obowiązujących dotychczas regulaminów i porozumień. Jednocześnie zostaną także zaplanowane spotkania Pracodawcy z NSZZ „Solidarność” dotyczące wypracowania zmian stanowisk dla pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności i po zabiegach lub operacjach, by pracownicy Ci świadczyli pracę na lżejszych stanowiskach niż dotychczas. Następnym tematem spotkań będzie omówienie niewłaściwych zdaniem NSZZ „Solidarność” podnoszeniem celów na liniach produkcyjnych oraz uzgodnienia i wprowadzenia waloryzacji podwyżek za 2022 r. Już z dniem 1 lipca br. pracownicy będą mieć podniesione swoje stawki zasadnicze osobistego zaszeregowania do wysokości 3600 zł. (o ile oczywiście ich obecnie nie mają). Ponadto pod koniec sierpnia br. około 150 pracowników z APT przejdzie na etat pracownika ZF. Pracownicy Ci nawet nie muszą mieć wypracowanego stażu 18 miesięcy pracy w APT na rzecz ZF. Będzie obowiązywać ocena i kwalifikacje danego pracownika. O efektach spotkań w powyższych sprawach będziemy informować za pośrednictwem odrębnych komunikatów.

Umieszczony w Aktualności

« »