Spotkanie z Dyrekcją HR IRS

W dniu 23 kwietnia 2021 r. o godz. 9:30 odbyło się zorganizowane przez Dyrekcję HR IRS spotkanie z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. Podczas spotkania Dyrekcja przedstawiła stronie społecznej obecną sytuację dotyczącą spadku produkcji w Zakładzie Poduszek Powietrznych, która wynika z nagłych niespodziewanych redukcji zamówień ze strony większości klientów.
Nieoczekiwane spadki zamówień związane są z przestojami podejmowanymi przez producentów samochodów wynikającymi z braku odpowiednich komponentów wykorzystywanych do produkcji aut, m.in. braku półprzewodników. Obecne zamówienia kształtują się na poziomie mniejszym od zakładanych planów o 30% w tygodniu 17, o 20% w tygodniu 18, o 11% w tygodniu 19 oraz o 9% w tygodniu 20. Z powodu tak nagłej i nieoczekiwanej redukcji zamówień Pracodawca nie będzie w stanie w tym okresie zapewnić pracy dla wszystkich obecnie pracowników zatrudnionych w zakładzie poduszek.
W związku z powyższym Dyrekcja IRS podjęła następujące decyzje dotyczące organizacji pracy: – Ograniczenie czasu pracy dla 33 pracowników APT oraz 39 obcokrajowców do absolutnego minimum; – Wykorzystywanie przez pracowników etatowych urlopów zaległych za 2020 rok oraz umożliwienie pracownikom wydłużenia weekendów poprzez wykorzystywanie urlopu bieżącego. Ponadto zostaje zmieniony harmonogram pracy w maju. W systemie trzyzmianowym zmiana A ma oddany dzień za święto przypadające w dniu 1 maja br. w dniu 7 maja, zmiana B w dniu 4 maja, a zmiana C w dniu 10 maja. Jednocześnie w systemie dwuzmianowym zmiana E ma dzień wolny w dniu 4 maja, a zmiana F w dniu 10 maja. Harmonogram pracy dla systemu czterozmianowego oraz jednozmianowego pozostaje bez zmian. Pracownicy zatrudnieni na hali GST oraz hali X z dniem 26 kwietnia br. zostają skierowani do pracy w systemie dwuzmianowym.
Z uwagi na obecnie panującą dużą absencję w zakładzie oraz wprowadzenie odpowiednich procedur BHP będzie zachowany odpowiedni dystans pomiędzy pracownikami, by nie byli narażeni na ewentualne zarażenie się Covid-19. Jednocześnie Dyrekcja IRS poinformowała stronę związkową, że nie otrzymała zgody od swoich przełożonych na przedłużanie w kwietniu umów terminowych, które byłyby już umowami zawartymi z tymi pracownikami na czas nieokreślony. Dlatego 39 pracownikom nie zostaną przedłużone umowy terminowe, które kończą się w kwietniu br. (w tym 18 pracowników produkcji). Pracodawca chcąc zatrzymać tych pracowników prawdopodobnie zaproponuje im pracę poprzez Agencję Pracy Tymczasowej. Decyzja dotycząca pracowników którym kończą się umowy terminowe w maju jeszcze nie została podjęta.
Obecna sytuacja w branży motoryzacyjnej jest dynamiczna i na bieżąco aktualizowana przez Pracodawcę. W przypadku dalszych przestojów w produkcji samochodów i spadku zamówień dla zakładu IRS po dniu 4 maja br. zostaną podjęte dalsze działania.