Spotkanie z Dyrekcją HR IRS

W dniu 5 maja 2021 r. o godz. 8.30 odbyło się zorganizowane przez Dyrekcję HR IRS spotkanie z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Rady Pracowników.
Dyrekcja HR zakładu poduszek powietrznych przedstawiła stronie społecznej obecną sytuację ekonomiczną i biznesową zakładu. Wysoka absencja chorobowa związana z pandemią oraz często powtarzające się zmiany wolumenu sprzedaży zmusiło Dyrekcję IRS do zmiany sposobu informowania o harmonogramie pracy. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy Dyrekcja IRS podjęła decyzję, że począwszy od czerwca br. harmonogram pracy będzie publikowany wyłącznie na kolejny miesiąc, z zachowaniem 7 dni na komunikację (a nie jak dotychczas na cały rok). Tym samym wcześniej ogłoszony harmonogram na okres lipiec-grudzień 2021 roku przestaje obowiązywać. W dalszym ciągu zgodnie z Regulaminem Pracy w ZF ASP w Częstochowie obowiązuje dwumiesięczny okres rozliczeniowy.
Przedstawiona obecnie zmiana harmonogramu w trwającym okresie rozliczeniowym (maj-czerwiec) dotyczyć będzie wyłącznie pracowników zatrudnionych w BU-2, BU-3 i BU-9. Dla tej grupy pracowników pracujących na zmianie A i C oraz na zmianach E i F dzień 14 maja (piątek) jest wyznaczony dniem wolnym. W zamian za ten dzień pracownicy mają zaplanowaną pracę w dniu 26 czerwca. Pozostałe BU oraz działy wsparcia pracują zgodnie z aktualnym harmonogramem pracy na okres maj-czerwiec br. Jednocześnie istnieje możliwość indywidualnych zmian harmonogramu dla lepszego wsparcia pracy w BU-2, BU-3 i BU-9.
Mniejsze zamówienia i dalszy spadek produkcji spowodowały w obecnym okresie brak zapewnienia normalnego toku do świadczenia pracy dla około 200 pracowników obecnie zatrudnionych w zakładzie poduszek. W związku z taką sytuacją postanowiono zrezygnować ze świadczenia pracy przez wszystkich pracowników APT oraz 39 obcokrajowców. Ponadto Pracodawca zwraca się z apelem do pracowników etatowych o wykorzystywanie urlopów zaległych za 2020 rok oraz dobrowolnie i na własną prośbę, bez jakichkolwiek przymuszeń, do skorzystania z urlopów bieżących, wydłużając sobie w ten sposób weekendy pozwalające na dłuższy odpoczynek w przypadku, gdy będzie mniejsze zapotrzebowanie na świadczenie pracy na niektórych liniach produkcyjnych.
Strona związkowa przedstawiła swoje uwagi dotyczące podjętych decyzji w tym zakresie. Zdaniem strony społecznej takie planowanie harmonogramu czasu pracy przez Pracodawcę, choć zgodne z obowiązującym prawem pracy, będzie uciążliwe dla pracownika, który nie będzie mógł sobie z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować konkretnych spraw nie tylko do normalnego życia rodzinnego, ale także związanych z innymi zaistniałymi problemami. Takie zmiany harmonogramu i jego miesięczne planowanie jest pozbawione jakiekolwiek sensu, zważywszy, że mamy dwumiesięczny okres rozliczeniowy. Ponadto wprowadzenie takich zmian, jak obecnie są proponowane, Pracodawcy w praktyce nic nie dają. Obecnie nagminne stosowane i wprowadzane zmiany do harmonogramu rozumiane są przez stronę związkową jako przymuszenie do wyrażenia zgody na podpisanie porozumienia o wydłużeniu okresu rozliczeniowego na okres sześciu miesięcy, tak jak sobie zaplanowała Dyrekcja IRS.
Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” nie akceptuje takiego typu działania i nie będzie ze strony NSZZ “Solidarność” jakiejkolwiek zgody na wydłużenie okresu rozliczeniowego. Jednocześnie widząc takie nieracjonalne działania ze strony Dyrekcji IRS w planowaniu i często wprowadzanych zmian do harmonogramu pracy, co w przyszłości będzie się wiązało dla pracowników z trudnościami w planowaniu zarówno swoich urlopów jak i normalnego życia rodzinnego, będzie skutkowało dążeniem strony związkowej do wprowadzenia w zakładach ZF ASP w Częstochowie jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego.