Omówienie organizacji czasu pracy w zakładzie IRS

W dniach 29 i 30 listopada 2018 r. odbyły się robocze spotkania członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrektorem Operacyjnym zakładu poduszek powietrznych. W spotkaniu uczestniczyli również Dyrektor HR, przedstawiciel działu HR IRS oraz przewodniczący Rady Pracowników w TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. Tematem spotkania było omówienie zaproponowanych stronie społecznej przez Dyrekcję IRS zmian związanych z organizacją czasu pracy w grudniu 2018 r. oraz styczniu 2019 r.
W związku ze spadkiem zamówień i brakiem zapotrzebowania na pracę od 19 grudnia br. do 31 grudnia br. Dyrekcja zwróciła się do NSZZ “Solidarność” o wyrażenie zgody na zmianę okresu rozliczeniowego i modyfikacji harmonogramu pracy według poniższych założeń:
– Dni 20 i 21 grudnia br. będą dniami wolnymi od pracy na zasadzie zmienionego harmonogramu:
Zm. I z 20.12.2018 r. odpracowanie na zm. I – 12.01.2019 r.
Zm. II z 20.12.2018 r. odpracowanie na zm. I – 19.01.2019 r.
Zm. III z 20.12.2018 r. odpracowanie na zm. III – 27.01.2019 r.
Zm. I z 21.12.2018 r. odpracowanie na zm. I – 02.02.2019 r.
Zm. II z 21.12.2018 r. odpracowanie na zm. I – 09.02.2019 r.
Zm. III z 21.12.2018 r. odpracowanie na zm. III – 17.02.2019 r.
Ewentualna praca przypadająca na dni wolne podczas ww. okresu będzie rozliczana jako godziny nadliczbowe do wypłaty w tym samym miesiącu bez względu na zmieniony okres rozliczeniowy.
Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” nie akceptuje zaproponowanej przez Dyrekcję IRS propozycję zmian okresu rozliczeniowego oraz modyfikacji harmonogramu pracy. Strona społeczna podkreśla, że co roku produkcja w miesiącu grudniu jest niższa niż w innych miesiącach i Dyrekcja IRS winna tak planować i organizować pracę, by zapewnić pracownikowi pracę. Jednocześnie strona społeczna zwraca uwagę pracodawcy, że jeśli pracownik jest gotowy do wykonywania swoich obowiązków służbowych, ale nie może jej wykonywać z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, wówczas za czas niewykonywania pracy przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Otrzymując harmonogram pracy na dany rok kalendarzowy pracownicy zwyczajowo proszeni są o zachowanie urlopu wypoczynkowego na okres świąteczno–noworoczny, w 2018 roku jest to 5 dni, które przypadają w okresie od dnia 21 do 31 grudnia. Obecnie takich pracowników, którzy pozostawili na koniec roku zakładane 5 dni urlopu i więcej, jest 1539 osób. Osób, które mają obecnie mniej niż 5 dni urlopu jest 112. W związku z powyższym strona społeczna zwróciła się do Dyrekcji IRS o wdrożenie dla pracowników planów urlopowych zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” podtrzymuje decyzję o jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym w miesiącu grudniu br.
Ważne! W czasie przestoju pracodawca nie może z własnej inicjatywy wysłać pracownika na urlop bezpłatny. Urlop taki może być udzielony wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie może też nakazać pracownikowi skorzystania z urlopu wypoczynkowego, chyba że był on wcześniej zaplanowany.