Spotkanie z inspektorem PIP

Informujemy, że na wniosek NSZZ „Solidarność” rozpoczęła się kontrola PIP w zakładach IRS i SBS w ZF ASP w Częstochowie. W związku z tym w dniu 31 marca 2023 r. inspektor PIP spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w tych zakładach.
Tematem spotkania z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” było omówienie zapisu wypłaty nagrody rocznej zawartego w porozumieniu podwyżkowym w dniu 26.10.2022 r. NSZZ „Solidarność” zwrócił się z pismem do PIP o wyjaśnienie i zajęcie odpowiedniego stanowiska w sprawie wypłaty nagrody rocznej w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w zakładach IRS i SBS w ZF Automotive Systems Poland, pomimo że w porozumieniu został zawarty zapis o wypłacie nagrody rocznej w wysokości 5% wynagrodzenia brutto. Ponadto podczas spotkania przedstawiono inspektorowi PIP działania Pracodawcy polegające na wprowadzaniu zmian w harmonogramie pracy poprzez wyznaczanie niedziel jako dni robocze oraz nieprzestrzeganie przez Pracodawcę zawartego kompromisowego porozumienia w sprawie sporządzania przez pracowników planów urlopowych. Omówiono także system pracy 4-zmianowy wprowadzany przez Pracodawcę.
Wszystkie zagadnienia zostały przedstawione inspektorowi PIP w sposób szczegółowy. Zdaniem inspektora PIP wprowadzanie systemu 4-zmianowego w takim kształcie, jaki obowiązuje w zakładzie jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Członkowie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” zwrócili się do inspektora PIP z prośbą o przeprowadzenie obiektywnej i rzetelnej kontroli dotyczącej zasady wypłaty nagrody w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego oraz zajęcie odpowiedniego stanowiska w sporządzaniu planów urlopowych. O rezultatach kontroli PIP powiadomimy odrębnym komunikatem.