Trzecie spotkanie dotyczące sporu zbiorowego

W dniu 13 października 2022 r. odbyło się trzecie spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Dyrekcją IRS i SBS w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie w sporze zbiorowym dotyczącym uzgodnienia wzrostu wynagrodzeń na 2023 r.
Podczas przeprowadzonych rozmów strona związkowa oświadczyła ponownie Pracodawcy, że przedstawiona na spotkaniu w dniu 22 września propozycja zapisów do porozumienia podwyżkowego jest nie do zaakceptowania. Strona społeczna przedstawiła swoje uwagi i zastrzeżenia co do wypłacanej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej oraz wyznaczania w harmonogramie pracy sobót jako dni roboczych. Jednocześnie przedstawiono Pracodawcy nowe propozycje wzrostu waloryzacji płac za 2022 r.
Pracodawca przedstawił stronie związkowej nowe propozycje względem zawartych w protokole rozbieżności: wzrost od dnia 1 stycznia 2023 r. kwoty bazowej dla pracowników w wysokości 400 zł brutto oraz wzrost bonusu do wysokości 3500 zł wypłaconego w kwocie 2000 zł w listopadzie oraz po 500 zł w marcu, kwietniu i maju 2023 r. Pozostałe propozycje dotyczące wypłaty nagrody rocznej, wprowadzenia 5% premii do stawki oraz wzrostu wysokości nagrody jubileuszowej pozostają bez zmian. Strona związkowa oświadczyła, że po przeprowadzeniu analizy przedstawionej propozycji i uzgodnienia wspólnego stanowiska przedstawi Pracodawcy odpowiedź najpóźniej do dnia 14 października br.