Spotkanie z Dyrekcją ZF ASP


W dniu 11 maja 2021 r. o godz. 14.00 odbyło się spotkanie zorganizowane przez Dyrekcję HR ZF ASP w Częstochowie z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “S”.
Podczas spotkania omówiono propozycję Dyrekcji dotyczącą wprowadzenia na trzymiesięczny okres próbny wskaźnika wypadkowości w cyklu miesięcznym do naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej, a nie jak dotychczas wskaźnika liczonego narastająco w ciągu roku. Jednocześnie zostanie zmieniony cel wypadkowości na 2021 r., zwiększając wskaźnik do 3,25, co może przyczynić się do osiągnięcia większej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej naliczanej z tytułu wypadkowości. Przyjęte rozwiązanie zostanie przetestowane przez okres trzymiesięczny.
Ponadto Dyrekcja IRS poinformowała stronę związkową o potrzebie wdrożenia w okresie od 5 czerwca do 18 sierpnia br. (plus-minus dwa tygodnie) pracy w systemie czterozmianowym dla pracowników zatrudnionych na linii produkcyjnej Daimler 32038. Dotyczyć to będzie kilkunastu pracowników ZF oraz 8 pracowników obcokrajowców.
Do zabezpieczenia toku produkcji z działu wsparcia (DUR) zostanie oddelegowanych 4 mechaników. Obecnie trwają rozmowy i konsultacje dotyczące ewentualnej formy wsparcia produkcji na tej linii w tym okresie przez pracowników DUR. Rozważana jest zarówno praca w systemie czterozmianowym, jak i w formie wyznaczonych dyżurów. Zgodnie z obowiązującym porozumieniem ze stroną związkową, pracownicy zatrudnieni w systemie czterozmianowym otrzymają dodatkowe wynagrodzenie po 100 zł brutto za każdą przepracowaną sobotę i niedzielę.
Do końca maja br. sytuacja biznesowa dla obu zakładów nie jest zadowalająca. Niestety, w dalszym ciągu doświadczamy obniżenia zamówień klientów. Wysokie redukcje powodują bardzo trudną sytuację zakładów i przekładają się na pogorszenie ich wyników finansowych. Zdaniem Dyrekcji prawdopodobnie zapotrzebowanie na większą produkcję nastąpi w okresie letnim, tj. w okresie wakacyjnym. Dlatego Dyrekcja zachęca pracowników do wykorzystania urlopów wypoczynkowych w miesiącach maju i czerwcu.
Strona związkowa skierowała zapytanie do Dyrekcji HR IRS, kiedy zostaną dla pracowników DUR przywrócone pełne etaty. Według wcześniejszych zapewnień Dyrekcji IRS warunkiem powrotu do świadczenia pracy na pełnych etatach dla tej grupy pracowników miało być pomniejszenie stanu DUR o 6 osób. W obecnym czasie warunek przedstawiony przez Dyrekcję IRS został spełniony, a pracownicy w dalszym ciągu świadczą pracę na 0,95 etatu. W odpowiedzi Dyrekcja HR zakładu poduszek powietrznych poinformowała, że obecna sytuacja ekonomiczna i biznesowa zakładu nie pozwala na podjęcie decyzji o powrocie do świadczenia pracy na pełnym etacie dla pracowników DUR.

Umieszczony w Aktualności

« »