Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS w ZF ASP

W dniu 20 kwietnia 2023 r. odbyło się wcześniej zaplanowane spotkanie Dyrekcji Zakładu poduszek powietrznych i Zakładu pasów bezpieczeństwa z przedstawicielami Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie dotyczyło dalszych rozmów w celu wypracowania i uzgodnienia z Pracodawcą dodatku dla pracowników świadczących pracę tylko w systemie dwuzmianowym, zwiększenie wysokości dodatku za pracę w każdą sobotę i niedzielę w systemie 4-zmianowym oraz w związku z panującą w dalszym ciągu znaczącą inflacją wprowadzenie waloryzacji wynagrodzeń na 2023 r., która byłaby rekompensatą dla pracowników w związku z realnym spadkiem wartości nabywczej osiąganego wynagrodzenia.
Strona związkowa przedstawiła także Pracodawcy uwagi i zastrzeżenia dotyczące prowadzonych balansowań na liniach produkcyjnych w celu podniesienia wydajności w zakładzie IRS oraz wprowadzenie kontroli zwolnień lekarskich pracowników zatrudnionych w zakładzie poduszek powietrznych przez firmę Conperio. Zdaniem NSZZ „Solidarność” każda nieprawidłowość podczas kontroli przez przedstawicieli firmy Conperio będzie na bieżąco monitowana i wyjaśniana w HR oraz u Prezesa Conperio.
Pracodawca popiera wprowadzenie dodatku dla pracowników świadczących pracę tylko w systemie dwuzmianowym, który byłby zachętą do pracy na drugiej zmianie, a jednocześnie pracownicy w mniejszej ilości korzystaliby z urlopów tylko i wyłącznie na drugiej zmianie, co stanowi pewien problem w obsadzie linii produkcyjnej. Jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie dodatku nocnego, aby część tego wynagrodzenia przerzucić dla drugiej zmiany. Takie rozwiązanie zdaniem NSZZ „Solidarność” jest nie do przyjęcia i Pracodawca winien wprowadzić inne rozwiązanie, aby około 900 osób pracujących na I i II zmianę w Zakładzie poduszek powietrznych osiągało większe wynagrodzenia z tytułu braku pracy na nocnych zmianach. Na Zakładzie pasów takich osób obecnie jest 35, które są rotowane.
Dyrekcja IRS stwierdziła, że obecnie występuje spadek zamówień o około 30%, co przekłada się na brak zapotrzebowania na pracę dla pracowników na nocnej zmianie. W Zakładzie poduszek nie na wszystkich liniach można dokonywać takich rotacji, w szczególności dotyczy to BU-4, gdzie wymagane są odpowiednie kwalifikacje.
Dyrekcja HR oznajmiła, że dodatek dla systemu 4-zmianowego w wysokości 140 zł za przepracowaną każdą sobotę i niedzielę nie został zaakceptowany przez MOZ Pracowników ZF Polska i na obecnym etapie nie może być wpisany aneksem do Regulaminu Wynagradzania. Jeśli chodzi o włączenie zapisów dotyczących wypłaty nagrody jubileuszowej do RW, to Pracodawca zobowiązał się do uzyskania opinii prawnej, czy nie skutkowałoby to koniecznością tworzenia rezerwy finansowej na ten cel.
Zapoczątkowane rozmowy w sprawie waloryzacji podwyżki na 2023 r., które byłyby rekompensatą dla pracowników w związku z szalejącą wysoką inflacją będą dalej prowadzone. Pracodawca widzi, jaka jest sytuacja w kraju, drożyzna i realny spadek osiąganych dochodów, podziela potrzebę wzrostu wynagrodzenia, lecz na dzień dzisiejszy nie ma zgody ze strony Zarządu ZF na jakąkolwiek waloryzację podwyżki. Rozmowy w sprawie waloryzacji podwyżek będą prowadzone zarówno ze stroną NSZZ „Solidarność” jak i przedstawicielami MOZ Pracowników ZF Polska, by wspólnie wypracować i uzgodnić odpowiednie porozumienie.
Pracodawca zobowiązał się także do rozważenia wprowadzenie dodatku 140 zł dla systemu 4-zmianowego, który byłby z korzyścią dla pracowników oraz do dalszych rozmów o wprowadzeniu dodatku dla pracowników dwuzmianowych i ewentualnie zwiększenie wysokości miesięcznej premii produkcyjnej. O efektach dalszych rozmów wyżej wymienionych sprawach będziemy informować za pośrednictwem odrębnych komunikatów.