Spotkanie z Dyrekcją HR IRS

W dniu 11 października 2021 r. o godz. 12.00 odbyło się w formie zdalnej spotkanie Dyrekcji Zakładu IRS z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”.
Spotkanie dotyczyło omówienia bieżącej sytuacji biznesowej zakładu oraz przedstawienia informacji o naliczeniu wysokości premii produkcyjnej za miesiąc wrzesień br. Zdaniem Dyrekcji IRS w dalszym ciągu utrzymuje się ekstremalnie trudna sytuacja związana ze spadkami zamówień ze strony klientów, co powoduje znaczące nadwyżki pracowników w stosunku do planów produkcyjnych. Obecnie w zakładzie poduszek powietrznych sprzedaż jest o około 15-16% mniejsza od wcześniejszych planów produkcyjnych. W najbliższym czasie nie ma widoków na poprawę i w dalszym ciągu mogą następować spadki zamówień. Pracodawca zmuszony jest w tym trudnym okresie do podejmowania różnych działań mających na celu w szczególności utrzymanie miejsc pracy dla pracowników etatowych zatrudnionych w ZF ASP.
Omówiono także obecny system naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej. Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” przedstawiła swoje negatywne stanowisko dotyczące obecnego systemu naliczania premii. W najbliższym czasie strona związkowa zwróci się do Zarządu ZF o jak najszybsze ujednolicenie dodatków do wynagrodzeń (jednakowych dla wszystkich zakładów ZF w Polsce).
Zdaniem NSZZ “Solidarność” wprowadzanie różnych zmian w harmonogramie czasu pracy na dany miesiąc, planowanie dni wolnych czy krótkich przestojów w oczekiwaniu na polepszenie koniunktury w branży motoryzacyjnej i zwiększenie zamówień ze strony klientów, jest obecnie jedynym rozwiązaniem, które pozwoli przetrzymać kryzys na rynku motoryzacyjnym i pozwoli utrzymać miejsca pracy. Jednak obecna forma naliczana miesięcznej premii produkcyjnej nie uwzględnia podziału pracowników pracujących pełny miesiąc w porównaniu do innych pracowników, którzy w tym czasie korzystali z tzw. postojowego.
Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” ze zdziwieniem i niedowierzaniem przyjęła do wiadomości treść opublikowanego listu Dyrekcji IRS za miesiąc wrzesień br., który został podany do wiadomości po zakończeniu spotkania. W związku z powyższym w dniu 12 października br. Komisja Zakładowa zwróciła się z apelem do Dyrekcji IRS o nieuwzględnianie kosztów powstałych w wyniku przestoju, które nie są składnikiem do wyliczenia wysokości miesięcznej premii produkcyjnej oraz o niezwłoczne ponowne przeliczenie wrześniowej premii produkcyjnej zgodnie z obowiązującymi wskaźnikami na 2021 r. Ponadto Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” zwróciła się z prośbą do Dyrekcji o udostępnianie stronie związkowej wszelkich informacji dotyczących zakładu i pracowników przed planowanym spotkaniem, a nie po jego zakończeniu.
Strona związkowa na spotkaniu w dniu 11 października br. niejednokrotnie podkreślała fakt, że obecnie naliczana premia produkcyjna nie uwzględnia podziału pracowników pracujących pełny miesiąc w porównaniu do innych pracowników, którzy w tym czasie korzystali z tzw. postojowego.
Zdaniem strony związkowej takie działania są niesprawiedliwe i podnoszą poziom niezadowolenia wśród załogi, wywołując niepotrzebne konflikty pomiędzy pracownikami. Ponadto obniżenie przez Pracodawcę wrześniowej premii produkcyjnej o wskaźnik 1,15% ze względu na koszty powstałe w wyniku koniecznego przestoju zakładu w dniu 24 września br. jest nie tylko niezrozumiałe dla Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”, ale także niezgodne z obowiązującymi zapisami dotyczącymi naliczania wysokości premii produkcyjnej wobec wcześniej przyjętych wskaźników. Zdaniem strony związkowej grupie pracowników, którzy w czasie trwania przestoju świadczyli pracę zostało obniżone wynagrodzenie o wskaźnik 1,15% pomniejszonej przez Pracodawcę premii produkcyjnej. Potwierdza to, że ogólne naliczenie premii produkcyjnej nie zdaje egzaminu i jest krzywdzące dla pracowników, którzy sumiennie i z zaangażowaniem wykonują swoje powierzone obowiązki pracownicze.
Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” nie akceptuje rozwiązań polegających na obniżaniu wysokości premii produkcyjnej, która została naliczona niezgodnie z przyjętymi wskaźnikami na 2021 r. w wyniku podjęcia przez Pracodawcę decyzji o 1 dniu przestoju. Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” zawsze potwierdza swoją gotowość do rozmów z Pracodawcą dotyczących wszelkich tematów i spraw związanych z działalnością zakładów oraz zatrudnionych pracowników. Jednak odbywać się to musi na podstawie rzetelnie przekazywanych informacji i wzajemnym poszanowaniu. NSZZ “Solidarność” nie może być traktowany jako zło konieczne i za każdym razem zaskakiwany w informacjach przekazywanych przez Pracodawcę. Na takie działania nie ma zgody ze strony związkowej, która reprezentuje na podstawie obowiązującego prawa wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF ASP w Częstochowie.