Spotkanie dotyczące procesu podwyżkowego

W dniu 29 września 2021 r. odbyło się drugie spotkanie Dyrekcji Zakładu Poduszek Powietrznych oraz Pasów Bezpieczeństwa z członkami zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Zarządu ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o.
Dyrekcja IRS i SBS podtrzymała wcześniej przedstawioną propozycję podwyżki w wysokości kwoty bazowej na poziomie 150 zł (ok. 4%) od 1 lutego 2022 r. Strona związkowa przedstawiła swoje negatywne stanowisko – brak akceptacji do proponowanej przez Pracodawcę podwyżki w wysokości 150 zł brutto kwoty bazowej do stawki zasadniczej. Zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” proponowana wysokość podwyżki jest mniejsza od oczekiwanej przez pracowników oraz nie zrekompensuje spadku siły nabywczej pieniądza wynikającej z aktualnie mocno znaczącej inflacji, a także pomniejszonych obecnie wynagrodzeń, co wynika z braku dodatku nocnego za pracę w systemie trzyzmianowym i naliczania coraz mniejszej miesięcznej premii produkcyjnej.
Zespół negocjacyjny Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” oczekuje od Dyrekcji ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o przywrócenia dla wszystkich pracowników pracy w systemie trzyzmianowym, wówczas strona związkowa jest w stanie zaakceptować podwyżkę kwoty bazowej na 2022 rok w wysokości nie mniejszej niż obecny wskaźnik inflacji.
Dyrekcja ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o odniosła się do oczekiwań podwyżkowych zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”: W aktualnej sytuacji wysokość oraz charakter tych oczekiwań w żaden sposób nie jest możliwy do zrealizowania. Z uwagi na obecną, bardzo trudną sytuację w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. działamy obecnie w trybie “kryzysowym”, co pociąga za sobą szereg konsekwencji, m.in Dyrekcja została zobowiązana przez Zarząd ZF redukować koszty i zapasy, zatwierdzać zatrudnienie jedynie kluczowych stanowisk oraz planować mini-przestoje. W związku z tym z dniem 1 października 2021 r. rozwiązane zostały praktycznie do zera umowy z pracownikami APT oraz obcokrajowcami. Na zakładzie nie są przedłużane umowy terminowe z pracownikami etatowymi ZF ASP. W Zakładzie Poduszek Powietrznych pozostanie tylko 9 pracowników APT do pracy w dziale DLN, natomiast w Zakładzie Pasów Bezpieczeństwa pozostanie 5 obcokrajowców oraz 40 pracowników APT.
Zdaniem Dyrekcji ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. strona związkowa nienależycie rozumie powagę sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się nasze zakłady. Brak jest także przesłanek, by się to szybko skończyło. Praktycznie wszystkie decyzje odnośnie zmian organizacji pracy, ewentualnych przestojów Pracodawca musi podejmować z dnia na dzień. Działania te są podejmowane w celu utrzymania miejsc pracy i dalszy rozwój zakładów.
Dyrekcje IRS i SBS podtrzymały propozycję podwyżki w wysokości kwoty bazowej na poziomie 150 zł (ok. 4%) od 1 lutego 2022 r. Strona związkowa nie akceptuje wprowadzenia w takiej wysokości podwyżek dla pracowników Zakładu Poduszek i Zakładu Pasów na 2022 r. Z uwagi na brak porozumienia w zakresie wysokości podwyżek wynagrodzeń zdecydowano się zawiesić proces negocjacji, co najmniej do 15 listopada 2021 r.
O efektach rozmów negocjacyjnych będziemy informować na bieżąco.