Proces podwyżkowy (cd.)

W dniu 15 grudnia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyrekcji Zakładu Poduszek Powietrznych oraz Pasów Bezpieczeństwa z członkami zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” dotyczące uzgodnienia wzrostu płac dla pracowników zatrudnionych w zakładach IRS i SBS na 2021 r. W spotkaniu uczestniczył także Prezes ZF ASP oraz Dyrektor HR ZF ASP.
Podczas spotkania Dyrekcja IRS i SBS przedstawiła stronie związkowej następującą propozycję podwyżek dla pracowników zakładu IRS i SBS na 2021 rok: z dniem 1 lutego 2021 r. wzrost budżetu płac o 3%, a kwota bazowa wzrostu wynagrodzeń dla pracowników produkcji w wysokości 100 zł brutto do stawki zasadniczej osobistego zaszeregowania pracownika. Wzrost wynagrodzeń pracowników w działach nieprodukcyjnych będzie indywidualnie zróżnicowany w zależności od oceny pracownika oraz absencji. Jednocześnie Pracodawca zapewnia kontynuację wypłat nagród jubileuszowych na zasadach wcześniej uzgodnionych oraz dokona weryfikacji zwolnień lekarskich, odbytej kwarantanny i opieki nad dziećmi związanych z pandemią COVID-19, co pozwoli na osiągnięcie większych podwyżek dla tych osób, które w związku z trwającą pandemią musiały przebywać na zwolnieniach, kwarantannach i korzystać z opieki nad dziećmi. Ponadto Pracodawca rozważy propozycję strony związkowej wprowadzenia dodatku w wysokości 150 zł brutto za pracę świadczoną w dni świąteczne.
Zdaniem Dyrekcji IRS i SBS propozycja podwyżek dla pracowników na 2021 r. w tak trudnym okresie związanym z trwającą pandemią i dalszą trudną sytuacją ekonomiczną i biznesową związaną z niepewnością co do przyszłych planów produkcyjnych i utrzymaniem miejsc pracy jest propozycją dobrą, która pozwala pracownikom na wyrównanie zmniejszenia się siły nabywczej pieniądza.
Zdaniem strony związkowej zaproponowane dodatkowe składniki do podwyżek są dobrym rozwiązaniem, jednak zaproponowana kwota bazowa podwyżki w wysokości 100 zł brutto jest mniejsza od oczekiwań załogi. Członkowie zespołu negocjacyjnego NSZZ „Solidarność” zwrócili się do Pracodawcy z apelem o możliwość zwiększenia wzrostu całego budżetu płac i kwoty bazowej. Ostatecznie Dyrekcja zaproponowała wzrost kwoty bazowej o 110 zł brutto. Strona społeczna nie zaakceptowała przedstawionego wzrostu budżetu płac i propozycji podwyżek o kwotę bazową 110 zł brutto dla pracowników produkcji . Następne spotkanie zaplanowano na dzień 4 stycznia 2021 r.
O efektach rozmów negocjacyjnych będziemy informować na bieżąco.