Nowe treści regulaminów


Jak już informowaliśmy w komunikacie z dnia 27 listopada 2023 r., że na podstawie opinii prawnej sporządzonej przez Zespół Prawny Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiciele KZ NSZZ „Solidarność” podjęli rozmowy z Dyrekcją ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa nad zapisami regulaminów wynagradzania oraz pracy, które Pracodawca wprowadził samodzielnie w dniu 1 sierpnia 2023 r. i tym samym naruszył tryb wprowadzenia tych regulaminów, określony w kodeksie pracy i ustawie o związkach zawodowych.
Jako NSZZ “Solidarność” informowaliśmy wszystkich pracowników, że nie akceptujemy trybu wprowadzenia oraz treści tych regulaminów. Na podstawie przesłanej opinii prawnej oraz naszego wniosku Pracodawca podjął rozmowy i dialog z NSZZ „Solidarność” w celu przywrócenia starych zapisów, które były zawarte w regulaminach obowiązujących w ZF ASP.
Podczas rozmów z Pracodawcą wypracowano i uzgodniono treści Regulaminu Pracy i Regulaminu Wynagradzania, które przywracają stare zapisy oraz nie posiadają żadnych zapisów, które byłyby mniej korzystne dla pracowników. Do Regulaminu Wynagradzania wprowadzono nowe zapisy dotyczące minimalnej stawki zasadniczej oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia dla pracowników powracających do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego (a nie jak obowiązywało dotychczas – dopiero po trzech miesiącach od powrotu do pracy).NSZZ „Solidarność” reprezentuje pracowników wobec Pracodawcy i z nim prowadzi rozmowy i dialog dla dobra pracowników, by mieli wzrost wynagrodzeń oraz dobre warunki pracy. Nie jest winą NSZZ „Solidarność” fakt, że pozostałe związki zawodowe w wyniku konfliktu nie występują z wnioskiem do Pracodawcy o podjęcie rozmów w celu  wypracowania i uzgodnienia warunków pracy i wzrostu płac. Niepodpisanie porozumienia podwyżkowego oraz nowych regulaminów wiązałoby się z brakiem podwyżek dla pracowników w takim zakresie, które zostały zawarte w porozumieniu podwyżkowym na 2024 r. Pracodawca mógłby sobie na podstawie swojego rozporządzenia wprowadzić samodzielnie podwyżki dla pracowników bez zgody związków zawodowych, a na pewno byłyby one znacznie mniejsze niż zostały wynegocjowane z NSZZ „Solidarność”.
Takie stanowisko przedstawiła pracownikom i stronie związkowej Dyrekcja ZF we Wrocławiu, po czym nastąpiło podpisanie porozumienia podwyżkowego. Pracodawca przedstawił propozycję dla MOZ, by przystąpili do rozmów w celu uregulowania zapisów spornych, niestety przedstawiciele MOZ nie podjęli współpracy w tym temacie z Pracodawcą. Pracowników zapewniamy, że skoro Pracodawca chce z NSZZ „Solidarność” rozmawiać i rozwiązywać ich problemy, to będziemy to czynić. Kto ma jako strona społeczna pracowników reprezentować, skoro inne związki zawodowe nie chcą prowadzić współpracy z Pracodawcą?

Umieszczony w Aktualności

« »