Dodatkowe świadczenie z ZFŚS

Informujemy wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie, że w bieżącym roku pozostały niewykorzystane znaczne środki finansowe na rachunku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
W związku z tym związki zawodowe posiadające swoich przedstawicieli w komisji ZFŚS wystąpiły z wnioskiem dotyczącym rozdysponowania tych środków i wypłat dodatkowych świadczeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF ASP wraz z wypłatą za listopad, tak aby pracownicy jeszcze przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia mogli ucieszyć się z dodatkowych środków finansowych.
Niestety, z przykrością informujemy, że komisja ZFŚS została poinformowana przez biuro prawne, że obecnie obowiązujący Regulamin ZFŚS nie pozwala na wypłatę przez Pracodawcę takich dodatkowych świadczeń bez potrącania składek na ZUS. Ponadto, zdaniem prawników ze względu na zapisy w Regulaminie obecnie nie ma możliwości, aby pracownikom można było wypłacić jednakowe dodatkowe świadczenie bez uwzględnienia ich sytuacji materialnej i rodzinnej, tak jak stanowią to przepisy ustawy o ZFŚS.
W dniu 7 grudnia 2022 r. członkowie Komisji ZFŚS wraz z Pracodawcą ustalili, że w najbliższym czasie (prognozowany termin – do 2 miesięcy) zostanie zmieniony cały Regulamin ZFŚS w taki sposób, by w przypadku pozostania dodatkowych środków w danym roku kalendarzowym w dyspozycji ZFŚS pracownicy mogli z tej puli otrzymywać także świadczenia bez jakichkolwiek potrąceń. Jednocześnie ustalono, że w nowym Regulaminie zostaną wprowadzone także dodatkowe zmiany, które będą korzystniejsze dla pracowników w przypadku otrzymywania innych świadczeń z ZFŚS.
Jednocześnie informujemy, że pozostawiona kwota w ZFŚS z 2022 r. po zatwierdzeniu nowego Regulaminu zostanie przeznaczona na wypłatę dodatkowych świadczeń dla pracowników w jak najszybszym terminie już bez ozusowania. O fakcie opracowania i zatwierdzenia nowego Regulaminu ZFŚS powiadomimy odrębnym komunikatem.