Bieżąca sytuacja biznesowa i perspektywy

W dniu 7 maja 2020 r. odbyło się spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność z Dyrekcją ZF ASP w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Rady Pracowników. Podczas spotkania Dyrekcja przedstawiła obecną sytuację biznesową zakładów oraz podejmowane działania zmierzające do zabezpieczenia przed zagrożeniem pracowników przed COVID-19 i dalsze perspektywy, jakie stoją przed zakładami ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o.
W kwietniu w zakładzie poduszek powietrznych pracowało średnio dziennie około 112 pracowników produkcji. Praca wykonywana jest w systemie dwuzmianowym bez nocnej zmiany. Do 17 maja br. obowiązuje postój zakładu. Po tym terminie stopniowo będzie wznawiany proces produkcji. Przewiduje się plany produkcyjne na poziomie – początkowo 30%, a następnie do końca czerwca około 65%. W związku z brakiem pracy w maju br. w zakładzie poduszek nie zostaną przedłużone umowy o pracę na czas określony dla 78 pracowników.
W najbliższym okresie Pracodawca, ponosząc znaczne koszty finansowe związane z pandemią i niepewną przyszłością, podejmie działania zmierzające do ograniczenia kosztów polegających na redukcji etatów stałych o około 20% stanu wśród pracowników produkcji oraz zmniejszeniu kosztów związanych z usługami, energią, wynajmem i składaniem wypowiedzeń firmom z którymi współpracuje. Obecnie został uruchomiony proces analizy, oceny i absencji pracowników mających umowy na czas nieokreślony, z którymi Pracodawca z powodu redukcji stanu zatrudnienia mógłby rozwiązać umowę. Zarząd ZF przewiduje, że implikacje związane z koronawirusem będziemy prawdopodobnie odczuwać do 2025 roku. Na chwilę obecną Pracodawca nie planuje zwolnień grupowych.
Dlatego Dyrekcja ZF ASP w Częstochowie zwróciła się do strony społecznej o wspieranie w podejmowaniu działań mających na celu uratowanie pod względem ekonomicznym zakładów i wzięcie współodpowiedzialności dla dobra istnienia firmy.
Premia produkcyjna za miesiąc kwiecień wynosi 4,95%. W zakładzie pasów w miesiącu kwietniu średnio pracowało dziennie około 100-150 pracowników produkcji. Podczas 3 dni w kwietniu zakład był zamknięty. Wykonano 7% sprzedaży wobec zakładanych celów. Praca wykonywana była w systemie jednozmianowym. W pierwszym tygodniu maja zatrudnionych jest około 250 pracowników produkcji w systemie dwuzmianowym bez nocnej zmiany. Na II zmianie pracuje około 20 osób na 2,3 liniach produkcyjnych. Cel na maj to produkcja i sprzedaż na poziomie 30% planowanego wcześniej celu. W czerwcu przewiduje się produkcję na poziomie 65-75% zakładanych wcześniej celów. Obecnie nie ma opracowanych wstępnych planów na miesiące lipiec i sierpień br. W związku z brakiem zapewnienia pracy w maju br. w zakładzie pasów nie zostaną przedłużone umowy o pracę na czas określony dla 35 pracowników. Premia produkcyjna za miesiąc kwiecień dla zakładu pasów wynosi 5,5%.
Strona związkowa zwróciła się do Dyrekcji ZF ASP o rozważne oraz merytoryczne podejmowanie działań zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 6 kwietnia br. Na podstawie tego porozumienia Pracodawca otrzymał z ustawy o tarczy antykryzysowej subwencję finansową dla ZF ASP w Częstochowie. Obecna nadzwyczajna sytuacja w branży motoryzacyjnej związana z panującą pandemią COVID-19 i jednoczesnym spadkiem zamówień i produkcji nie może być wykorzystywana przez Pracodawcę do redukcji etatów wśród pracowników zatrudnionych na umowy o pracę na czas nieokreślony.
Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność biorąc również wpółodpowiedzialność za dalszy rozwój zakładów oraz utrzymanie miejsc pracy dla polskich pracowników zobowiązuje się do pełnego zaangażowania w następnych planowanych rozmowach z Pracodawcą i Zarządem ZF Group w celu przezwyciężenia kryzysu mogącego mieć wpływ na przyszłą działalność ZF ASP w Częstochowie. Strona społeczna zwróciła się do Dyrekcji z prośbą o organizowanie na bieżąco spotkań w celu wypracowania i podejmowania wspólnych działań zmierzających do jak najszybszego rozwiązania wszystkich problemów mogących mieć wpływ dla załogi zakładów ZF ASP w Częstochowie. Następne spotkanie zaplanowano na dzień 28 maja br.