Spotkanie z Dyrekcją HR ZF TRW

W dniu 23 sierpnia br. odbyło się zaplanowane spotkanie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją HR ZF TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. Spotkanie dotyczyło omówienia tegorocznego procesu podwyżkowego i zastrzeżeń związanych z oceną pracownika i nieprawidłową ze strony przełożonych interpretacją uzgodnionych wskazówek do obowiązujących kryteriów oceny pracownika. W niektórych przypadkach niedopuszczalne było łączenie absencji pracownika z jego oceną.
Dyrekcja HR przedstawiła problem związany z dużą absencją chorobową wśród pracowników produkcji. Zdaniem strony związkowej muszą zostać uzgodnione z Dyrekcją nowe zapisy do Regulaminu Wynagradzania dotyczące prawidłowej oceny pracownika powracającego po długotrwałym leczeniu, tak by w przyszłości nie dochodziło do nieporozumień i krzywdzących dla pracowników decyzji podejmowanych przez bezpośrednich przełożonych.
Dyrekcja HR zaproponowała, by do naliczania wysokości podwyżek, które będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2019 r. został ujęty okres od 1 stycznia do 30 listopada br. (11 miesięcy) i w związku z tym proponuje obniżenie liczby dni w poszczególnych zakresach absencji chorobowej. Druga propozycja Dyrekcji HR to ujęcie absencji w okresie od dnia 1 grudnia 2017 r. do 30 listopada 2018 r. Obie te propozycje ze strony związku są nie do przyjęcia. Propozycja Komisji Zakładowej to pozostawienie dotychczasowych obowiązujących norm absencji i ewentualna zmiana nowego okresu oceny (od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2019 r.).
Podczas spotkania członkowie Prezydium przekazali Dyrekcji HR również swoje uwagi dotyczące sposobu naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej dla pracowników. Obecnie w zakładzie pasów pracownicy otrzymują niską premię produkcyjną, nie zawsze, zdaniem strony społecznej, adekwatną do zaangażowania i wysiłku włożonego przez pracowników produkcji. W tej sprawie były kilkakrotnie podejmowane rozmowy członków Prezydium z Dyrekcją zakładu pasów bezpieczeństwa, które do chwili obecnej nie przyniosły jednak pożądanego rezultatu. Zdaniem strony związkowej musi ta sprawa zostać uregulowana jak najszybciej z korzyścią dla pracowników. Nieuregulowanie tej kwestii i wypłacanie w niskiej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej dla pracowników będzie skutkowało brakiem porozumienia z Dyrekcją w nadchodzącym procesie podwyżkowym. Pierwsze spotkanie dotyczące procesu podwyżkowego planowane jest w drugiej połowie września br.
Tutaj zamieszczamy protokół ze spotkania: link.