Wysokości premii produkcyjnej i sprawy bieżące


Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” informuje wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa, że na wniosek NSZZ „Solidarność” odbyło się w dniu 13 lutego 2024 r. spotkanie z Pracodawcą.
Tematem spotkania było omówienie wskaźników, które obecnie są obowiązujące przy naliczaniu wysokości miesięcznej premii produkcyjnej oraz przedstawienie informacji o obecnej sytuacji biznesowej, stanie zatrudnienia i stosowanej przez Pracodawcę organizacji pracy w zakładach poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa. W trakcie spotkania strona związkowa przedstawiła wiele uwag i spostrzeżeń od pracowników w związku z otrzymywaniem mniejszych od oczekiwanych wysokości miesięcznych premii produkcyjnych, niezrozumiałą organizacją pracy, wdrażaną przez Pracodawcę i coraz częstszymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw odpowiednich komponentów, które to powodują przestoje w normalnym toku pracy na liniach produkcyjnych.Obecnie poprzez takie działania zauważa się coraz to mniejszą motywację i zaangażowanie ze strony pracowników. Ponadto pracownicy z długoletnim stażem, którzy posiadają większe kwalifikacje i wykonują większe cele niż pracownicy, którzy dopiero co podjęli pracę, mają praktycznie stawkę zasadniczą zrównaną do tych ostatnich pracowników. Taka polityka płacowa w dłuższym okresie spowoduje coraz to mniejszą wydajność, co w rezultacie przełoży się na utratę konkurencyjności przez nasze zakłady na rynku motoryzacyjnym.
Zdaniem Pracodawcy rzeczywiście występują utrudnienia z dostawami komponentów w odpowiednim czasie, ale te problemy nie są zależne od Pracodawcy. Musimy w dalszym ciągu spodziewać się, że takie trudności będą występować. Co do mniejszej wydajności od zakładanej, zdaniem Pracodawcy, jedną z podstawowych przyczyn, która wpływa na mniejszą wysokość premii produkcyjnej, jest zbyt wysoka absencja chorobowa. Aby wykonać zakładane cele produkcyjne i sprzedaż Pracodawca musi korzystać z nowych pracowników za pośrednictwem APT, co oznacza mniejszą wydajność ze strony tych pracowników.
W najbliższym czasie zostaną przedstawione pracownikom do wiadomości zakładane cele do przyjętych wskaźników naliczających wysokość miesięcznej premii produkcyjnej. Systematycznie coraz więcej będzie wdrażanej automatyzacji, która pozwoli na zmniejszenie zatrudnienia i większą produkcję na liniach produkcyjnych. Jednocześnie Pracodawca zapewnia, że działania, które podejmuje w organizacji pracy, są tylko z korzyścią dla zakładów.
Odejście na niektórych liniach produkcyjnych z pracy w systemie 3-zmianowym na 2 zmiany jest marginalne i występuje tylko w przypadkach, gdzie wykonanie zakładanej produkcji może odbyć się bez świadczenia pracy na 3 zmiany. Oczywiście Pracodawca zdaje sobie sprawę, że czasem taka organizacja pracy powoduje pewne trudności i jest uciążliwa dla pracowników, ale alternatywy dla takich działań Pracodawca nie widzi.
Ponadto Dyrekcja HR powiadomiła stronę związkową, że w najbliższym czasie zostaną wyznaczone terminy spotkań komisji odwoławczych dla poszczególnych zakładów. Jednak już można wstępnie ocenić, że pracownicy nie znają regulaminów, które wyraźnie wskazują, jak w naszych zakładach przebiega proces podwyżkowy, który w takim kształcie obowiązuje od 2014 r. (jedynie w okresie panującej pandemii Covid 19 na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi odstąpiono od tych zasad). Pracodawca nie widzi złotego środka, który należałoby wdrożyć, tak aby wszyscy pracownicy jednakowo byli zadowoleni z otrzymanej podwyżki.
Zdaniem Dyrekcji ocena pracownika oraz jego absencja winny pozostać jako czynniki brane pod uwagę przy przyznawaniu wysokości podwyżki dla danego pracownika. Ze względu na wysoką absencję należałoby skłonić się do zmiany proporcji naliczania podwyżki wynikającej z zaostrzenia względem absencji chorobowej, tak jak to obowiązywało od 2010 do 2014 r. Jako NSZZ „Solidarność” nie będzie na taki pomysł Pracodawcy zgody.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili uwagę Pracodawcy, że w najbliższym czasie rzeczywiście należy usiąść do rozmów dotyczących zmian w regulacjach płacowych, które nie były zmieniane (poza niektórymi aspektami absencji chorobowej oraz powrotu z urlopów macierzyńskich i wychowawczych) od 2014 roku. Zmiany są konieczne. NSZZ „Solidarność” zwróciła uwagę Pracodawcy, że ze względu na długoletnie wykonywanie pracy pracownicy nabywają coraz to więcej schorzeń wymagających rehabilitacji oraz leczenia sanatoryjnego na zwolnieniach lekarskich i nie powinny one skutkować obniżeniem wysokości podwyżki. Ponadto wcześniejsze działania Pracodawcy polegające na tym, że pracownik mający absencję chorobową w danym roku kalendarzowym, nie otrzymywał żadnej podwyżki, doprowadziło do tego, że w niektórych przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, że są zrównane stawki nowo przyjętych pracowników z pracownikami z długoletnim stażem, co jest niezrozumiałe dla strony związkowej i należy tę sytuację uregulować przy następnych rozmowach w sprawie podwyżek, aby wypracować regulacje płacowe, które powinny być bardziej korzystne dla pracowników z długoletnim stażem, aby mogli osiągnąć wyższą wysokość podwyżki.

Umieszczony w Aktualności

« »