Spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym SBS


Na wniosek NSZZ „Solidarność” w dniu 28 lutego 2024 r. o godz. 13.30 odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Dyrektorem Operacyjnym Zakładu Pasów Bezpieczeństwa w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa.
Tematem spotkania było przedstawienie Pracodawcy uwag i spostrzeżeń dotyczących obecnej organizacji pracy w zakładzie SBS, otrzymywanych przez NSZZ „Solidarność” od pracowników. Przekazane uwagi i spostrzeżenia dotyczyły przede wszystkim niezrozumiałego zarządzania zasobami ludzkimi na poszczególnych liniach, co powoduje wykonanie mniejszej produkcji od zakładanej, co skutkuje mniejszą wydajnością, która rzutuje na naliczanie miesięcznej wysokości premii produkcyjnej.Pracownicy, widząc jak niegospodarnie jest planowana produkcja oraz wprowadzane zmiany w organizacji pracy, coraz mniej angażują się w pracę. Pracownikom nie planuje się pracy w systemie 3-zmianowym, aby można było zmniejszyć koszty i oszczędzić, a w zmian wykonuje się mniejszą produkcję na tych liniach i dodatkowo trzeba wypłacić wynagrodzenie innym pracownikom za świadczenie pracy w nadgodzinach i to z dodatkiem nocnym. Ponadto, aby kilka osób nie mogło pracować na nocnych zmianach inni pracownicy muszą mieć zmienione linie, na których pracują, a w związku z tym na wielu brygadach schodzi mała produkcja, przede wszystkim dlatego, że pracują na nie swoich stanowiskach pracy, których nie znają, a w dodatku co dzień zostają po 12 godzin, aby wykonać produkcję. Niestety, w wyniku takiej organizacji pracy schodzą im również małe ilości.
Dlatego pracownicy dziwią się, że nikt tego nie widzi i nie rozumie „na górze”. Jakie są naprawdę straty finansowe z uwagi na wykonanie małej ilości produkcji spowodowanej tymi zmiana i niepotrzebnym przerzucaniem całych brygad pomiędzy liniami, by na kilku liniach nie było pracy w systemie 3-zmianowym? Jaki jest sens jednym pracownikom nie planować pracy na nocnych zmianach, a w zamian innych pracowników wstawiać na ich miejsce i płacić za pracę po 12 godzin wraz z 4-godzinnym dodatkiem nocnym?
Zdaniem Dyrektora Operacyjnego przedstawione uwagi i zastrzeżenia co do sposobu organizacji pracy, planowania produkcji są niezrozumiałe. Pracodawca wielokrotnie informował pracowników, że zmiana harmonogramu polegająca na braku pracy na nocnej zmianie będzie dotyczyć każdego pracownika maksymalnie 2 razy w roku i od tej zasady Pracodawca nie odstąpi. Takie działanie zmierza do równego traktowania wszystkich pracowników pod względem świadczenia pracy oraz dyscypliny pracy. Nie będzie takich zasad, że pracownik jest przypisany do jednej linii produkcyjnej. Pracownik będzie świadczył pracę tam, gdzie zostanie w danym dniu skierowany, na odpowiednią linię i stanowisko, tam gdzie jest praca wymagana. Pracodawca zarządzając zasobami ludzkimi musi brać pod uwagę wszystkie czynniki, które wynikają nie tylko z zamówień klienta, ale także coraz częściej problemami w terminowych dostawach komponentów. Nieznanie tych sytuacji stwarza takie właśnie niezrozumienie wśród pracowników, którzy nie chcą zrozumieć, że Pracodawca nie jest w stanie jednakowo dogodzić wszystkim pracownikom.
Obecnie został zakończony proces rekrutacji nowych pracowników, większa liczba pracowników nie jest potrzebna. Natomiast następuje wymiana pracowników, pracownicy z UA zastępują pracowników z UA, a pracownicy polscy z APT zastępują polskich.
Dzień 1 marca br. w zakładzie pasów jest dniem roboczym pomimo prowadzonej zmiany systemu informatycznego. Wyjątkiem jest nocna zmiana, gdzie zapotrzebowanie na pracę jest tylko dla 120 pracowników na 16 liniach produkcyjnych. Pozostali pracownicy otrzymują zaległy urlop wypoczynkowy lub bieżący, jeśli wyrazili zgodę. Dyrektor Operacyjny zobowiązał się, że będzie w miarę swoich możliwości czasowych rozmawiał z pracownikami na liniach produkcyjnych, by wyjaśniać na bieżąco jakiekolwiek nieporozumienia, które wystąpią i będą zgłaszane przez pracowników.

Umieszczony w Aktualności

« »