Spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym SBS


W dniu 15 kwietnia 2024 r. przedstawiciele NSZZ „Solidarność” spotkali się na roboczym spotkaniu z Dyrektorem Operacyjnym Zakładu Pasów Bezpieczeństwa w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa.
Tematem spotkania było przedstawienie Pracodawcy niezadowolenia ze strony Pracowników Zakładu Produkcji Pasów Bezpieczeństwa z wysokości naliczonej premii produkcyjnej za miesiąc marzec 2024 r. NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Dyrektora Operacyjnego z wnioskiem o podjęcie konkretnych działań w tym zakresie, ponieważ od ostatniego spotkania, które odbyło się w dniu 28 lutego br., nic się nie zmieniło i w dalszym ciągu pracownicy nie widzą poprawy w osiąganiu większej wysokości premii produkcyjnej, która jest dla nich motywacją do lepszej, wydajniejszej pracy i do większego zaangażowania się w celu wykonywania zakładanych celów produkcyjnych.Zdaniem NSZZ „Solidarność” tak niska naliczona wysokość miesięcznej premii produkcyjnej za miesiąc marzec br. jest nieadekwatna do zaangażowania pracowników wkładanego w realizację coraz to większych planów produkcyjnych. Ponadto zdaniem strony związkowej przedstawiona przez Pracodawcę tak niska wydajność w opublikowanym liście Dyrekcji za miesiąc marzec br. jest związana z coraz większym zatrudnianiem pracowników APT, którzy obecnie stanowią ponad 37% załogi. Zdaniem NSZZ „Solidarność” jest to nie do przyjęcia, nigdy takiego procentu załogi nie stanowili pracownicy tymczasowi.
Właśnie takie zarządzanie zasobami ludzkimi, duża rotacja w przyjmowaniu pracowników APT, którzy praktycznie w 50% później odchodzą, nie rokuje dobrze na przyszłość dla zakładu. Takie zarządzanie zasobami ludzkimi na liniach produkcyjnych przekłada się na wykonywanie produkcji mniejszej od zakładanej, skutkuje mniejszą wydajnością oraz nieodpowiednią jakością, w efekcie naliczaniem mniejszej miesięcznej wysokości premii produkcyjnej dla całej załogi. Pracownicy z długoletnim stażem, wykwalifikowani, widząc taki efekt nie mogą tego zaakceptować i narasta z tego powodu coraz większe niezadowolenie, jest coraz więcej pracy, a osiągane przez nich wynagrodzenie jest pomniejszane poprzez naliczenie miesięcznej premii produkcyjnej w wysokości mniejszej niż oczekują. NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Dyrektora Operacyjnego z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie, ponieważ w dalszym ciągu pracownicy nie widzą żadnych pozytywnych efektów, by wzrosła wydajność i jakość produkowanych wyrobów na liniach produkcyjnych. Niewątpliwie taka sytuacja powoduje brak motywacji dla pracowników wykwalifikowanych posiadających długoletni staż pracy, aby bardziej zaangażować się w proces świadczenia pracy i wykonania coraz to większych planów produkcyjnych.
Zdaniem Dyrektora Operacyjnego przedstawione uwagi i zastrzeżenia ze strony pracowników nie do końca są prawdziwe. Dyrekcja konsekwentnie na bieżąco podejmuje różne działania zmierzające do poprawy wydajności na liniach produkcyjnych oraz jakości produkowanych wyrobów, jak i zmniejszenia wskaźnika scrap. Zdaniem Dyrekcji wydajność oraz jakość produkcji zależna jest w dużej mierze od samych pracowników, którzy obecnie nie przestrzegają dyscypliny pracy. Dyrektor Operacyjny podkreślił przede wszystkim wcześniejsze odchodzenie ze stanowisk pracy, mniejsze zaangażowanie długoletnich, wykwalifikowanych pracowników, którzy nie chcą przechodzić na stanowiska kontrolne.
Prowadzone statystyki przez Pracodawcę nie potwierdzają zmniejszenia wydajności produkcji i jakości związanej z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Dzięki pracownikom tymczasowym Pracodawca ma możliwość rotowania w zależności od skali zapotrzebowania produkcji ze strony klientów. Dla przykładu w zakładzie Stara Boleslav w Czechach załoga pracowników produkcji praktycznie w 100% składa się z pracowników tymczasowych. Oczywiście, obecnie na rynku pracy nasze zakłady już nie są tak atrakcyjne pod względem wynagrodzeń, jednak Pracodawcę w obecnym czasie nie jest stać, aby je zwiększyć do takiego stopnia, by nie doszło w przyszłości do generowania takich strat, które stałyby się pretekstem dla właściciela do przeniesienia produkcji do innych krajów, gdzie koszty produkcji są mniejsze. Pracodawca musi tak zarządzać, aby pracownicy mieli zagwarantowane miejsca pracy.
Dyrektor Operacyjny przedstawił przedstawicielom NSZZ „Solidarność” kilka wariantów rozwiązań, które są w trakcie analizy, aby wprowadzić je następnie do realizacji na poszczególnych liniach produkcyjnych w zakładzie, m.in. w celu poprawy wydajności i jakości produkowanych wyrobów na liniach, o czym wkrótce pracownicy zostaną poinformowani. Wprowadzenie tych działań zdaniem Dyrektora Operacyjnego powinno przynieść konkretne rezultaty, które wpłyną także na większą wysokość miesięcznej premii produkcyjnej.

Umieszczony w Aktualności

« »