Spotkanie z Dyrektorem Joe Gausem

W dniu 15 maja 2019 r. odbyło się zaplanowane spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrektorem Generalnym Inflatable Restraint Systems Joe Gausem. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor zakładu poduszek powietrznych i Dyrektor HR TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie.
Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji w TRW Polska Sp. z o.o., jaka wynikła przy ostatnich negocjacjach dotyczących uzgodnienia wzrostu wynagrodzeń na 2019 rok dla pracowników TRW Polska. Podczas spotkania Dyrektor Joe Gaus przedstawił również stronie związkowej najbliższe plany Zarządu ZF Group związane z przyszłością zakładu IRS, w tym m.in. transferem szycia poduszek, przewidywanym planem produkcji i stanem zatrudnienia na najbliższe lata.
Zarząd ZF Group wiąże z zakładami w Częstochowie duże nadzieje i oczekiwania. Transfer szycia poduszek powietrznych z zakładu będzie postępował i jest rozłożony w czasie. Obecnie nie jest jeszcze ustalona dokładna data całkowitego zakończenia transferu szycia poduszek w Częstochowie. Strona związkowa przedstawiła Dyrektorowi swoje uwagi i zastrzeżenia dotyczące ustalania przez pracodawcę celów, które obowiązują przy kryteriach naliczania wysokości premii produkcyjnych, m.in. poziom odpadów, wypadkowość oraz zysk operacyjny do sprzedaży, które winne być ustalane i uzgadniane ze stroną społeczną na początku każdego roku kalendarzowego, czego pracodawca nie respektuje i ustala je bez jakichkolwiek uzgodnień.
Członkowie Prezydium poinformowali także Dyrektora Joe Gausa, że w przypadku powtarzających się w 2019 roku wypłat premii produkcyjnych dla pracowników zatrudnionych w TRW Polska Sp. z o.o. na poziomie mniejszym od zakładanej średniej, tj. minimum 10 % – strona związkowa przy najbliższych negocjacjach płacowych na 2020 rok będzie zmierzać do wynegocjowania większych podwyżek stawek zasadniczych niż będzie oczekiwał Zarząd ZF Group, w celu zrekompensowania dla pracowników ich miesięcznych wynagrodzeń, które są pomniejszane z tytułu obniżenia wysokości premii produkcyjnych.
Jednocześnie przedstawiono oczekiwania pracowników TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie związane z wprowadzeniem dodatku stażowego. Dyrektor Joe Gaus zobowiązał Dyrekcję TRW Polska Sp. z o.o. oraz stronę związkową, by wspólnie rozmawiać i uzgadniać wszystkie zapisy dotyczące podwyżek oraz wprowadzania nowych dodatkowych bonusów do wynagrodzenia w taki sposób, by było to z korzyścią zarówno dla pracowników jak i zakładów.
Dyrekcja TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie oraz strona związkowa w obecności Dyrektora Joe Gausa wyraziły gotowość do dalszej współpracy i konstruktywnego współdziałania w celu poprawy warunków pracy i płacy dla pracowników oraz podejmowanie dalszych działań zmierzających do dalszego rozwoju zakładów.