Spotkanie z Dyrekcją ZF Passive Safety Systems

W dniu 5 września 2023 r. o godz. 9.00 odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Dyrekcją ZF Passive Safety Systems Poland Oddział w Częstochowie. Przedmiotem spotkania było przedstawienie stronie społecznej i omówienie przez Pracodawcę m.in. obecnej sytuacji biznesowej, stanu zatrudnienia, planów produkcyjnych oraz planowanych od dnia 1 stycznia 2024 r. zmian w warunkach wynagradzania pracowników w spółce ZF Passive Safety Systems Poland.
Pracodawca podkreślił, że w dalszym ciągu sytuacja w branży motoryzacyjnej jest niestabilna, co rzutuje na brak możliwości planowania produkcji bez jakichkolwiek zmian w harmonogramach czasu pracy oraz świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Związane jest to m.in. z planowanymi przestojami niektórych koncernów samochodowych oraz niewywiązywaniem się dostawców w dostarczaniu w terminie odpowiednich komponentów niezbędnych do zrealizowania zaplanowanej przez nasze zakłady produkcji.
Następnie Pracodawca przedstawił stronie związkowej założenia wzrostu budżetu płac dla pracowników na 2024 r. Według Pracodawcy wzrost budżetu płac ma wynosić 6%. Ponadto dodatkowo 1% budżetu ma być przeznaczony na wyrównanie pracownikom stawki zasadniczej do wysokości minimalnej płacy określonej przez Rząd, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. a 0,5% dodatkowego budżetu zostanie przeznaczone na wypłatę dla pracowników należnych nagród jubileuszowych. Jednocześnie Pracodawca zaproponował wprowadzenie komisji odwoławczej oraz dodatkową odprawę w latach 2024-2025 w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia dla pracowników, z którymi zostanie rozwiązana umowa o pracę z przyczyn leżących po stronie Pracodawcy.
Zdaniem przedstawicieli NSZZ „Solidarność” przedstawione propozycje dotyczące regulacji płacowych, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. są nie do zaakceptowania, są zbyt niskie od oczekiwań pracowników. Strona związkowa przedstawiła Pracodawcy wiele uwag i spostrzeżeń otrzymywanych od pracowników dotyczących w dalszym ciągu braku rotacji wśród pracowników, którzy od kilku lat nie mogą świadczyć pracy na nocnej zmianie oraz ciągłymi zmianami harmonogramów pracy, które powodują brak możliwości spokojnego planowania sobie życia rodzinnego i osobistego. Dodatkowo czynnikami powodującymi, że pracownicy tracą na realnych wysokościach swoich wynagrodzeń jest wypłacanie niższych od oczekiwanych przez pracowników wysokości miesięcznej premii produkcyjnej oraz panującą wysoką inflacją, która przekłada się na znaczący wzrost cen i usług.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili się z powtórnym apelem o zaprzestanie wprowadzania zmian do harmonogramu czasu pracy poprzez wyznaczanie pracujących sobót i niedziel oraz przywrócenie świadczenia pracy na III zmianach dla pracowników, którzy tego chcą. Wkrótce Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przedstawi Pracodawcy swoje propozycje dotyczące oczekiwanych przez pracowników ZF Passive Safety Systems Poland Oddział w Częstochowie podwyżek wynagrodzeń oraz wprowadzenia innych postulatów mających na celu poprawę warunków pracy i płacy w naszych zakładach.