Spotkanie z Dyrekcją SBS

W dniu 10 stycznia 2022 r. o godz. 9.30 odbyło spotkanie Dyrekcji Zakładu SBS w ZF ASP w Częstochowie z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Rady Pracowników. Tematem spotkania było przedstawienie stronie społecznej przez Dyrekcję SBS aktualnej sytuacji w zakładzie.
W związku z trwającą trudną sytuacją związaną z pandemią Covid-19 Dyrekcja zwróciła się z apelem do pracowników o stosowanie podstawowych zasad DDM na terenie zakładu.
W 2021 roku sprzedaż zakładu SBS wynosiła 273 mln euro, co przyniosło wykonanie zakładanego planu na poziomie 95%. Pomimo niepewnej sytuacji na rynku w mijającym roku sprzedaż nie była tak zła jak się na to zanosiło. W 2022 roku zakładane są plany produkcyjne i sprzedaż zwiększone o 15% w stosunku do 2021 roku.
Z końcem roku przedłużone zostały umowy terminowe dla 50 pracowników (tylko dwóm osobom nie przedłużono umów). Zmianie ulegnie także organizacja pracy dla około 70 obcokrajowców, którzy będą pracować tylko na hali Leoplast. Pracownicy ci będą świadczyć pracę w formie outsourcingu, mając swój zespół nadzorujący. Intencją Dyrekcji jest, by obcokrajowcy pracowali na poszczególnych liniach produkcyjnych w pełnej obsadzie, jedynie stanowisko kontrolne będzie sprawowane przez pracowników etatowych ZF. Ponadto zostanie ponownie zatrudnionych na etat pracowników ZF 14 osób, którym wcześniej nie przedłużono umów, a jednocześnie podjęli pracę na zakładzie SBS jako pracownicy APT. Pracownicy ci wracając na etat pracownika ZF nie stracą w wynagrodzeniach w porównaniu do wcześniejszych wypłat, które mieli przed nieprzedłużeniem im umów o pracę na czas określony.
Do zrealizowania zakładanej perspektywy sprzedażowej w zakładzie SBS, która przewidywana jest na poziomie 30 mln euro miesięcznie, będzie występował brak około 200 pracowników do jej wykonania. W dalszym ciągu trwa rekrutacja w celu pozyskania nowych pracowników za pośrednictwem APT oraz podejmowane są inne działania w celu zwiększenia stanu załogi. Obecnie 60 pracowników z zakładu IRS zostało delegowanych na okres trzech miesięcy do pracy w zakładzie SBS. Liczba i okres delegowania do zakładu SBS nowych pracowników z zakładu IRS może ulec zmianie w zależności od planów produkcyjnych w poszczególnych zakładach i zapotrzebowania na pracę. Do końca miesiąca Dyrekcja SBS zobowiązała się przedstawić stronie związkowej nowe cele i kryteria (już bez wskaźnika wypadkowości), które będą obowiązywały przy naliczaniu wysokości miesięcznej premii produkcyjnej.