Spotkanie z Dyrekcją IRS dotyczące premii produkcyjnej


W dniu 11 lutego 2022 r. o godz. 10.00 na wniosek NSZZ “Solidarność” zostało zorganizowane w formie zdalnej spotkanie Dyrekcji Zakładu Poduszek Powietrznych ZF Automotive Systems Poland sp. z o.o. w Częstochowie ze stroną społeczną. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele MOZ Pracowników ZF Polska.
Spotkanie zostało zorganizowane w celu omówienia wypłaconej wysokości premii produkcyjnej za styczeń br., niższej od oczekiwań pracowników. Członkowie Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” ponownie przedstawili Pracodawcy negatywne stanowisko dotyczące wysokości premii produkcyjnej za styczeń na poziomie 7,25%. Zdaniem NSZZ “Solidarność” w styczniu br. nie było żadnych powodów i nagłych nieprzewidzianych zdarzeń, by premia była naliczona w tak niskiej wysokości. Wypłacanie w takiej wysokości premii produkcyjnej jest nie tylko nie do przyjęcia przez pracowników, ale powoduje także duże niezadowolenie, zniechęcenie oraz brak większego zaangażowania w wykonywanie obowiązków pracowniczych i świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.
W trakcie spotkania Pracodawca omówił i wyjaśnił stronie społecznej przyjęte cele do wskaźników, które będą obowiązywały przy naliczaniu wysokości miesięcznych premii produkcyjnych w 2022 r. Zdaniem Dyrekcji cele do wskaźników naliczania premii produkcyjnej są na poziomie osiąganym przez zakład IRS w 2021 r. Niższa premia produkcyjna za styczeń spowodowana była mniejszą wydajnością wynikającą z wysokiej absencji, co skutkowało dużą rotacją wśród pracowników na poszczególnych liniach produkcyjnych. Jednak Dyrekcja widzi potencjał do realizacji założonej wysokości produkcji, co pozwoli na osiąganie wyższych wysokości premii, a przyjęte cele dobrze rokują na przyszłość i będą korzystne dla pracowników. W 2021 r. w zakładzie IRS sprzedaż wyniosła 327 mln euro, w 2022 r. zaplanowano sprzedaż na poziomie 341 mln euro.
Dyrekcja IRS zapewniła NSZZ “Solidarność”, że nie ma żadnych dodatkowych premii dla liderów produkcji za osiąganie celu po balansowaniu przez grupę ludzi, która pracuje u danego lidera. Ponadto Dyrekcja IRS poinformowała, że nikt z liderów produkcji nie jest uprawniony i nie ma prawa do podnoszenia norm na stanowiskach bez wcześniejszego, zgodnie z obowiązującymi procedurami, balansowaniem linii produkcyjnej. W przypadku, gdy się to potwierdzi, lider może spodziewać się stosownych konsekwencji dyscyplinarnych.
NSZZ “Solidarność” zaapelowała do Dyrekcji IRS o przeanalizowanie opracowanych celów tak, by w przyszłości pracownicy otrzymywali miesięczne premie produkcyjne wyższe niż obecnie. NSZZ “Solidarność” przedstawiła swoje stanowisko, że w przypadku takiej jak obecnie wysokości premii NSZZ “Solidarność” wystąpi z inicjatywą o włączenie tej premii w wysokości 10% do stawki zasadniczej. Na zakończenie spotkania członkowie Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” zwrócili się do Dyrekcji IRS o pozytywne rozpatrzenie propozycji zmiany okresu rozliczeniowego w miesiącach marzec-kwiecień na jednomiesięczny. Dyrekcja IRS nie widzi przeciwwskazań do propozycji NSZZ “Solidarność”, jednak musi ona być jeszcze uzgodniona z Dyrekcją SBS. Wkrótce w tej sprawie zostanie zorganizowane spotkanie Dyrekcji IRS i SBS ZF ASP w Częstochowie.

Umieszczony w Aktualności

« »