Spotkanie z Dyrekcją IRS

W dniu 19 lipca 2023 r. o godz. 10.00 odbyło się zaplanowane spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z Dyrektorem Operacyjnym i Dyrektorem HR Zakładu IRS ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie. Tematem spotkania było omówienie bieżących planów produkcyjnych, organizacji pracy oraz stanu zatrudnienia pracowników w Zakładzie IRS.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” przedstawili Dyrektorowi Operacyjnemu wiele uwag i spostrzeżeń otrzymywanych od pracowników, dotyczących braku rotacji wśród pracowników, którzy od kilku lat nie mogą świadczyć pracy na nocnej zmianie oraz brakiem rotacji pomiędzy stanowiskami na liniach produkcyjnych pracowników, którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności. Zdaniem NSZZ „Solidarność” pracownicy ci winni być jak najczęściej rotowani, mając na uwadze ergonomię, by nie narażać tych pracowników na dalsze dolegliwości związane z ich stanem zdrowia.
Ponadto strona związkowa wystąpiła z wnioskiem do Dyrekcji o uwzględnienie możliwości obecności i obserwacji przez przedstawiciela strony społecznej przy przeprowadzaniu balansowania na liniach produkcyjnych. NSZZ „Solidarność” zwróciła się także z apelem o zaprzestanie wprowadzania zmian do harmonogramu czasu pracy poprzez wyznaczanie pracujących sobót i niedziel. W przypadku dalszych takich działań ze strony Dyrekcji strona związkowa będzie dążyć do wprowadzenia jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenia zapisu do Regulaminu Pracy dotyczącego wolnych sobót i niedziel.
Omówiono również obecną sytuację związaną ze stanem zatrudnienia i brakiem odpowiedniej liczby mechaników i uzupełnieniem stanu liderów produkcji. W tym celu prowadzone są aplikacje wewnętrzne wśród pracowników.
Zdaniem Dyrektora Operacyjnego priorytetem jest pozyskanie mechaników. Wszystkie przedstawione przez stronę związkową sprawy zostaną rzetelnie potraktowane i wyjaśnione, tak by można było wprowadzić na liniach produkcyjnych takie rozwiązania, które pozwoliłyby na rotację pracowników między stanowiskami oraz by mogli świadczyć pracę na nocnych zmianach. Według zapewnień Dyrektora Operacyjnego strona związkowa będzie na bieżąco informowana o ewentualnych zmianach harmonogramu i podejmowanych działaniach związanych z rozwiązaniem przedstawionych problemów.
Niestety, zdaniem Dyrektora Operacyjnego, nie wszyscy pracownicy przestrzegają dyscypliny pracy, co widoczne jest praktycznie codziennie poprzez wcześniejsze wędrówki do szatni oraz wcześniejsze opuszczanie stanowisk i czekanie przed czytnikami jeszcze przed zakończeniem pracy. Takie zachowania pracowników są niedopuszczalne i Dyrekcja podejmie radykalne działania, by takie postępowanie pracowników wyeliminować.