Pracownicze Plany Kapitałowe


W dniu 23 września 2019 r. Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” przedstawiła Dyrekcji HR ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. w Częstochowie swoje negatywne stanowisko dotyczące popisania umowy przez Pracodawcę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Jednocześnie Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” uważa, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładach ZF Group w Polsce jest podpisanie umowy o zarządzanie PPK z PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Pracownicze Plany Kapitałowe to kapitałowy system dobrowolnego, prywatnego oszczędzania długoterminowego dla pracowników, który z założenia ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Jest tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo. Ustawa o PPK zakłada, że to rozwiązanie będzie wprowadzane etapami. Pierwszy etap to przystąpienie do PPK największych pracodawców, którzy zatrudniają ponad 250 osób – 1 lipca 2019 roku. Ostatnie dołączą do niego firmy zatrudniające mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych – 1 stycznia 2021 roku.
PPK to system dobrowolny, a to oznacza, że można się z niego wypisać. Jak to zrobić? Rezygnację z PPK należy przedłożyć w formie pisemnej swojemu pracodawcy. Można to zrobić w dowolnym momencie. Deklaracja o rezygnacji z PPK powinna zawierać dane uczestnika PPK (imię i nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu osobistego) oraz firmy go zatrudniającej. Osoba, która rezygnuje z PPK musi także zadeklarować, że wie, jakie wiążą się z tym konsekwencje. Po złożeniu takiej deklaracji, podmiot zatrudniający nie będzie dokonywał wpłat za pracownika, który zrezygnował z PPK, począwszy od miesiąca, w którym została złożona deklaracja.
Należy pamiętać, że po czterech latach od złożenia takiej deklaracji pracodawca poinformuje pracownika o ponownym przystąpieniu do wpłat. Oznacza to, że osoba, która nie chce korzystać z systemu PPK, będzie musiała powtórnie składać odpowiednią deklarację co cztery lata. Przepisy mówią także, że osoba, która zrezygnuje z wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe, zawsze będzie mogła powtórnie przystąpić do tego systemu. Wzór deklaracji rezygnacji z PPK można znaleźć rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 czerwca 2019 roku.

Umieszczony w Aktualności

« »