O działalności NSZZ „Solidarność”

Wśród pracowników zatrudnionych w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa w dalszym ciągu, niestety, uprawiana jest polityka propagandowa oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o NSZZ „Solidarność”, a w szczególności nakłanianie do rezygnacji z członkostwa w „Solidarności” i stwarzanie nieprzyjaznej atmosfery wśród pracowników.
KZ NSZZ „Solidarność” informuje, że w myśl obowiązującej ustawy o związkach zawodowych każdy pracownik ma prawo do podejmowania decyzji o wyborze organizacji związkowej, do której chce należeć i która ma go prawo reprezentować wobec Pracodawcy. Podejmując taką decyzję pracownik musi być jednak świadomy, w jakim kierunku reprezentująca go organizacja związkowa zmierza i w jaki sposób będzie go w przyszłości reprezentowała.W związku z prowadzonymi obecnie działaniami na terenie zakładu poprzez dostarczanie przez osoby postronne rezygnacji z członkostwa (nie wiemy, czy autentyczny jest podpis osoby, czy też oznaka jej braku odwagi poprzez dostarczanie rezygnacji osobiście), przypominamy, że każdy rezygnujący z członkostwa członek NSZZ „Solidarność” posiadający legitymację elektroniczną oraz kartę rabatową Orlen ma je obydwie zwrócić i nie ma prawa z nich dalej korzystać z uwagi na fakt, że rabaty i zniżki wynegocjowane przez NSZZ „Solidarność” przysługują tylko członkom NSZZ „Solidarność” i członkom ich rodzin. Wykorzystując legitymację i kartę rabatową i nie będąc jednocześnie członkiem NSZZ „Solidarność” osoba taka naraża się, delikatnie mówiąc, na niepotrzebne nieprzyjemności.
Biorąc powyższe pod uwagę Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o reprezentowaniu oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów wobec Pracodawcy i udzielaniu pomocy prawnej tylko dla członków NSZZ „Solidarność”. Ta decyzja została podjęta dlatego, że wcześniejsze przykre doświadczenia polegały na wykorzystywaniu przez pracowników członków Komisji Zakładowej tylko do udzielenia pracownikowi pomocy w osiągnięciu swojego zamierzonego celu, a następnie pracownik po rozwiązaniu problemu składał rezygnację z członkostwa w Organizacji Zakładowej.
Aby nie powtórzyły się takie nieprzyjemne sytuacje, informujemy, że każda osoba, która rezygnuje z członkostwa w NSZZ „Solidarność”, a następnie w wyniku nieprzewidzianych pewnych zdarzeń złoży powtórnie deklarację o ponownym wstąpieniu do NSZZ „Solidarność” musi się liczyć z możliwością, że nie będzie ona pozytywnie rozpatrzona. Komisja Zakładowa ma prawo podjąć decyzję o nieprzyjęciu takiej osoby do struktur NSZZ „Solidarność”.
Pomimo dalszego szkalowania Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” informujemy, że nadal będziemy prowadzić działalność związkową poprzez nawiązywanie merytorycznego dialogu z Pracodawcą i podejmować takie działania, aby na bieżąco rozwiązywać problemy dotyczące warunków pracy i płacy, a które będą rozwiązywane tylko z korzyścią dla wszystkich pracowników, bez składania jakichkolwiek obietnic bez pokrycia. Bliski czas pokaże, w jaki sposób poprzez swoją działalność przysłużymy się dobru wszystkich pracowników, a takim wykładnikiem będą już wkrótce rozmowy NSZZ „Solidarność” z Pracodawcą (o czym będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem odrębnych komunikatów), a już na pewno prowadzenie rozmów i negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń na 2025 r.