Bieżąca sytuacja biznesowa i stan zatrudnienia


W dniu 31 stycznia 2023 r. na wniosek NSZZ „Solidarność” z dnia 9 stycznia br. odbyło się robocze spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS. Podczas spotkania przedstawiciele Komisji Zakładowej przedstawili Pracodawcy zgłaszane przez pracowników niezadowolenie i uwagi dotyczące m.in. dokonywanych zmian w organizacji pracy poprzez wprowadzenie na liniach produkcyjnych systemu pracy dwuzmianowej, wypłacania coraz mniejszej miesięcznej premii produkcyjnej oraz wydłużania okresu świadczenia pracy w systemie 4-zmianowym.
Zdaniem strony związkowej w sytuacji ograniczenia pracownikom świadczenia pracy w systemie 3-zmianowym Pracodawca winien rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwoliłyby pracownikom na osiąganie takich wynagrodzeń, które w znaczący sposób zrównoważyłyby utratę dodatku za pracę w godzinach nocnych. Ponadto przedłużanie pracy na dłuższy okres niż wcześniej zostało to ustalone i zaproponowanie pracownikom w systemie 4-zmianowym jest zbyt uciążliwe, a obecnie obowiązujący dodatek w wysokości 120 zł brutto za każdą przepracowaną sobotę i niedzielę w tym systemie jest nieadekwatny. Niesatysfakcjonująca jest także wysokość obecnie naliczanej i wypłacanej miesięcznej premii produkcyjnej. Przedstawiono także inne sprawy dotyczące organizacji pracy w zakładach, które zdaniem pracowników powinny zostać zmienione.
Dyrekcja przedstawiła stronie społecznej informację dotyczącą obecnej sytuacji biznesowej zakładów oraz najbliższych planów produkcyjnych i stanu zatrudnienia. W zakładzie poduszek powietrznych do końca marca plany produkcyjne są stabilne. W zakładzie pasów sytuacja jest zdecydowanie lepsza, widoczny jest wzrost zamówień do końca marca, co będzie potem nikt nie jest w stanie przewidzieć w dzisiejszych czasach.
Nie jest uzasadniona obawa pracowników SBS o utratę dodatku nocnego. Praca w systemie 2-zmianowym będzie dotyczyć ok. 50-100 osób i będą dokonywane wśród pracowników odpowiednie rotacje. Większy problem z powrotem pracowników do pracy w systemie 3-zmianowym występuje obecnie na zakładzie poduszek, gdzie także będą podejmowane działania, aby była jak największa rotacja lub pracowałyby osoby chętne pracować w systemie 2-zmianowym. W obu zakładach prowadzona jest rekrutacja pracowników APT, by w przypadku spadku zamówień mieć tzw. bufor bezpieczeństwa dla pracowników etatowych.
Dyrekcja ze zrozumieniem przyjęła do wiadomości przedstawione przez NSZZ „Solidarność” uwagi i obawy pracowników o swoje wynagrodzenia i miejsca pracy. Na zakończenie spotkania przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili się do Pracodawcy z apelem o niezwłoczne podjęcie konkretnych działań w tych kluczowych dla pracowników sprawach, by były rozwiązane z korzyścią dla pracowników, zarówno w sferze wynagrodzeń, jak i poprawy warunków pracy. Obie strony uzgodniły dalsze prowadzenie dialogu w celu wspólnego wypracowania i uzgodnienia takich rozwiązań. Następne spotkanie odbędzie się w lutym br. O efektach tego spotkania powiadomimy odrębnym komunikatem.

Umieszczony w Aktualności

« »