Dzień wolny za święto przypadające w sobotę


Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy święto przypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi tych ośmiu godzin w innym dniu, czyli udzielenia wolnego.
Dotyczy to pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli natomiast pracownik wykonuje pracę w sobotę (zgodnie z harmonogramem), po prostu tego dnia ma wolne. Określa to artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy, w myśl którego „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczbę godzin pracujących wylicza się na zasadzie proporcjonalności do zakresu pracy w umowie.
W roku 2022 taka sytuacja występuje tylko raz i dotyczy 1 stycznia 2022 r. Pracownicy otrzymują za ten dzień dodatkowy dzień wolny do odebrania. Odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę musi nastąpić w okresie rozliczeniowym, czyli w przypadku zakładów IRS i SBS do końca lutego br. Pracodawca IRS ustalił dodatkowy dzień wolny na 25 lutego, a w SBS na dzień 28 lutego br.
Prawo pracy nie dopuszcza, by pracodawcy oddawali ten dzień w innym okresie rozliczeniowym. Nawet jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w innym okresie rozliczeniowym, pracodawca nie może go udzielić. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi dnia wolnego, dojdzie do przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy, a pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
W związku z powyższym informujemy, że świadczenie pracy w Zakładzie IRS w dniu 25 lutego lub Zakładzie SBS w dniu 28 lutego br. będzie wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych i pracownik otrzyma odpowiednie wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z obowiązującym w IRS i SBS Regulaminem wynagradzania za pracę w święta państwowe lub kościelne przysługuje dodatek w wysokości 150,00 PLN. Jednak zapis ten nie obowiązuje w przypadku podjęcia pracy w godzinach nadliczbowych w wyznaczonym dodatkowym dniu wolnym za święto przypadające w sobotę. Pracownik otrzymuje dodatek tylko i wyłącznie, gdy będzie świadczył pracę w święto, a nie w wyznaczonym dodatkowym dniu wolnym za święto przypadające w sobotę.
Ponadto informujemy, że świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych bez zaistnienia przesłanek zawartych w art. 152 Kp, jest dobrowolne i pracownik sam osobiście podejmuje taką decyzję bez jakichkolwiek przymuszeń lub zastraszania ze strony swojego przełożonego. W przypadku zaistnienie takich sytuacji na liniach produkcyjnych zwracamy się z prośbą do pracowników o niezwłoczne informowanie NSZZ „Solidarność”.

Umieszczony w Aktualności

« »