Forum Europejskiej Rady Zakładowej ZF TRW


W dniach 26-28 czerwca br. w Dusseldorf/Kaarst odbyło się coroczne Forum Europejskiej Rady Zakładowej ZF TRW. W Forum uczestniczyli przedstawiciele pracowników i jednocześnie członkowie związków zawodowych z Niemiec, Słowacji, Czech, Francji, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Zakłady w Polsce reprezentowali: Damian CZURAK [SBS Częstochowa], Arkadiusz HAMARA [IRS Częstochowa] oraz Andrzej Żużałek [Steering Czechowice-Dziedzice] i Henryk Jaromin [Steering Bielsko-Biała].
Podczas pierwszego dnia Forum Holger Roesser z IG Metall przeprowadził szkolenie z niemieckiego ustawodawstwa dotyczące Europejskich Rad Zakładowych. Gościnnie w spotkaniu uczestniczyli Beyhan Klickay i Klaus Mertens, jako członkowie Zespołu Negocjacyjnego z Europejskiej Rady Zakładowej ZF. W tym dniu została szczegółowo omówiona nowa umowa ERZ ZF, która winna zostać podpisana i wprowadzona w życie w związku z zakupem firmy TRW przez Grupę ZF. Nowa umowa da możliwość połączenia działających dotychczas oddzielnie Europejskich Rad Zakładowych i pozwoli utworzyć jedną wspólną Europejską Radę Zakładową ZF. Będzie to z korzyścią zarówno dla przedstawicieli pracowników jak i Zarządu Grupy ZF. Nowa umowa zostanie podpisana w siedzibie ZF we Friedrichshafen w dniach 10-11 lipca br. przez przewodniczących ustępujących ERZ oraz przedstawicieli Zarządu. Pierwsze inicjujące forum nowej ERZ ZF odbędzie się natomiast w październiku br., również we Friedrichshafen, a udział w nim zgodnie z nową umową ma zagwarantowane dwoje przedstawicieli polskich pracowników z ramienia związku zawodowego.
Drugi dzień posiedzenia Forum został poświęcony na raporty i sprawozdania ze wszystkich krajów, jak i poszczególnych zakładów. Podsumowując przedstawione informacje: nadal jest widoczna ogromna różnica w zarobkach oraz bonusach pracowniczych pomiędzy Europą Zachodnią a Europą Wschodnią. Europa Zachodnia boryka się z zamykaniem zakładów i przenoszeniem produkcji, np. w Schalke w Niemczech, czy pustymi halami produkcyjnymi, np. we Włoszech. Natomiast największym problemem Europy Wschodniej jest brak rąk do pracy, który wynika z niskich wynagrodzeń, co powoduje zamykanie zakładów np. w Baia Mare w Rumunii czy zatrudnianiem obcokrajowców, np. Chorwatów i Węgrów na Słowacji, czy Ukraińców w Polsce. Niestety, ale nadal dla Zarządu ZF głównym wskaźnikiem są koszty pracy, a osiągane wyniki jakościowe i wydajnościowe są na dalszym miejscu, czego przykładem było przeniesienie szycia poduszek z Polski do Rumunii.
W trzecim dniu do uczestników Forum dołączyli przedstawiciele Zarządu ZF, szefowie poszczególnych działów, a mianowicie: Aziz Canatar [OSS], Theo Kaster [Steering], Ervin Appelfeld [Breaking], Hans-Josef Loser [Electronics], Andreas Koetz [P&S] oraz Globalni Dyrektorzy ds. HR – Christopher Gruhn [Steering] i Carolin Hefner [OSS]. Carolin Hefner na wstępie przedstawiła aktualną sytuację w koncernie ZF, a w szczególności w Dywizji A, zmiany kadrowe w Zarządzie oraz poszczególnych działach i lokalizacjach. Następnie przedstawiciele Zarządu przedstawili sytuację w swoich działach, podsumowując krótko poprzedni rok oraz nakreślając sytuację bieżącą i plany na przyszłość.
Aziz Canatar poinformował, iż plan w OSS na pierwszy kwartał br. został zrealizowany dzięki wzrostowi sprzedaży w Europie. Poważny problem, który nas dotyka, to wzrost cen surowców oraz dostępność na rynku komponentów. Niestety, ma to bezpośredni wpływ na naszą pracę w godzinach nadliczbowych oraz przestoje na liniach produkcyjnych. Cały dział OSS, który został wcielony do Dywizji A pod ZF, bardzo szybko rośnie i się rozwija, czego przykładem jest lokalizacja w Częstochowie, jednak musimy być bardzo ostrożni, ponieważ w naszym mieście Grupa ZF zatrudnia już ok. 7 tysięcy pracowników i może to mieć w razie nieprzewidywanych zmian na rynku wpływ na nasz region. A. Canatar potwierdził również, iż Zarząd zastanawia nad naszą lokalizacją szycia w Hali GST przy ul. Legionów w Częstochowie. Z kolei Hans-Josef Loser przedstawił informację dotyczącą budowy nowej fabryki działu Electronics na terenie naszego miasta. Fabryka ta ma produkować m.in. kamery nowej generacji do systemów wspomagających kierowcę i zatrudniać według Zarządu Grupy ZF ok. 150 osób. Carolin Hefner w odpowiedzi na pytania przedstawicieli zakładów w Częstochowie poinformowała, iż do nowego zakładu w miarę możliwości będą poszukiwani nowi pracownicy na rynku, jednak w razie problemów z ich pozyskaniem będzie możliwość wsparcia tego zakładu pracownikami z pozostałych naszych zakładów.
H.J. Loser poinformował o otwarciu nowego Centrum Inżynieryjnego w Łodzi, a wybranie tej lokalizacji było podyktowane bliskością wyższej uczelni i pozyskaniem specjalistów. Aktualnie największym problemem w dziale Electronics jest pozyskanie małych komponentów, gdyż produkcja ich jest mało opłacalna dla ich producentów.
Na prośbę przedstawicieli pracowników z Czech i Polski po raz kolejny został poruszony temat wypłaty zysków dla pracowników wzorem zakładów w Niemczech. Przedstawiciele z Czech i Polski zajęli wspólne negatywne stanowisko dotyczące doprowadzenia do sytuacji, gdzie na zyski całej Grupy ZF pracują ciężko wszyscy pracownicy z całej Europy, ale efektami i bonusami z tej pracy Zarząd ZF dzieli się tylko z jedną wybraną grupą pracowników w Niemczech! W Polsce i Czechach pracownicy są oburzeni takim postępowaniem Zarządu ZF i przy najbliższych procesach negocjacji podwyżkowych w obu krajach temat ten będzie ponownie poruszany. W odpowiedzi C. Hefner poinformowała, iż temat ten jest już przekazany do Zarządu i jest analizowany, a jej osobistym zdaniem bonus taki jak udział pracowników w zyskach powinien być według ustalonych zasad i kryteriów sprawiedliwie przyznawany wszystkim pracownikom.
W tym roku przypada 20. rocznica ustanowienia i podpisania umowy o Europejskiej Radzie Zakładowej w koncernie TRW. Z tej miłej okazji Carolin Hefner przedstawiła wszystkim zgromadzonym prezentację dotycząca powstania i historii naszej Rady oraz wręczyła pamiątkowe statuetki.
Po oficjalnym zakończeniu Forum ERZ, na prośbę przedstawicieli częstochowskich zakładów, odbyła się krótka rozmowa w „cztery oczy” z C. Hefner dotycząca rozpoczynających się wkrótce negocjacji w sprawie podwyżek, które mają obowiązywać z dniem 1 stycznia 2019 r. Podczas rozmowy przedstawiciele przekazali informację, iż NSZZ „Solidarność” jest silną organizacją i zakłady w Częstochowie posiadają wielką lokalizację, a oczekiwania zatrudnionych tam pracowników przy negocjacjach podwyżkowych w tym roku będą adekwatne do wkładanej przez nich energii i wysiłku w pracę oraz osiąganych celów i wyników dla Grupy ZF. W odpowiedzi C. Hefner poinformowała, że jest jej bardzo miło, iż została obdarzona takim zaufaniem. Sytuacja finansowa i ekonomiczna naszych zakładów zostanie przeanalizowana, a następnie możliwości Zarządu zostaną jasno określone. „Zespół decyzyjny” w Zarządzie ZF dotyczący wypracowania budżetu podwyżkowego dla wszystkich zakładów Grupy ZF zostanie powołany w październiku i wtedy należy oczekiwać właściwych negocjacji.
Na zdjęciu: członkowie Europejskiej Rady Zakładowej ZF TRW oraz tłumacze.

Umieszczony w Aktualności

« »