Zmiana harmonogramu w IRS

W dniu 25 sierpnia 2021 r. o godz. 11.00 odbyło się w formie online spotkanie zorganizowane przez Dyrekcję HR IRS z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. Podczas spotkania Dyrekcja HR przedstawiła stronie związkowej informację dotyczącą dalszej niestabilności w produkcji branży motoryzacyjnej oraz dalszymi redukcjami zamówień ze strony klientów, w wyniku których zakład poduszek powietrznych będzie się zmagał z nadmiarem pracowników do wykonania zakładanych na dzień dzisiejszy planów produkcyjnych na wrzesień br.
W wyniku tych zawirowań w dalszym ciągu sytuacja w zakresie planowania produkcji jest nieprzewidywalna. W związku z tym Dyrekcja zakładu poduszek powietrznych postanowiła dokonać modyfikacji harmonogramu czasu pracy w nadchodzącym okresie rozliczeniowym wrzesień–październik dla pracowników zatrudnionych w systemie 2-zmianowym i 3-zmianowym.
Dla pracowników pracujących zarówno w systemie dwu-, jak i trzyzmianowym, wyznaczono piątek 10 września oraz piątek 17 września dniem wolnym. Prawdopodobnie dla pracowników zatrudnionych na liniach produkcyjnych 31032002 – BMW Driver, 32010002 – Ford V362 Pas, 32034002 – BMW Pas, 32035002 – Daimler Vito 447 Pas, 32037002 – Daimler 204 Pas, 37032002 – Daimler Vito 447 Hb, 32038002 – Daimler BR222 Pas będzie zapotrzebowanie w tych dniach na pracę. Pracownicy zatrudnieni na tych liniach zostaną o tym fakcie powiadomieni odpowiednio wcześniej.
Ponadto Dyrekcja HR IRS poinformowała, że w związku z tą modyfikacją czasu pracy w miesiącu wrześniu zostały również przygotowane dwa warianty harmonogramu czasu pracy na październik br., które zostaną wprowadzone do realizacji w zależności od efektów rozmów ze stroną związkową dotyczących wydłużenia okresu rozliczeniowego. Spotkanie na ten temat zostało zaplanowane na dzień 2 września br.
Jednocześnie strona związkowa została poinformowana, że na dzień dzisiejszy trwa analiza i ocena dotycząca pracowników, którym z dniem 31 sierpnia br. kończą się umowy terminowe. Na dzień dzisiejszym decyzja w stosunku do tych pracowników nie została jeszcze podjęta. Ponadto Dyrekcja IRS podjęła decyzję, że z dniem 31 sierpnia br. nie zostaną przedłużone umowy dla następnej grupy pracowników APT i następnym obcokrajowcom. Pozostanie jedynie kilku pracowników obcokrajowców, którzy pracują obecnie na linii produkcyjnej, na której w najbliższym czasie odbędzie się audit zgodności produkcji z wymogami klienta, a Pracodawca nie będzie miał odpowiedniego czasu na przeszkolenie na tej linii pracowników etatowych ZF.