Spotkanie z Dyrekcją ZF ASP

W dniu 31 sierpnia 2021 r. o godz. 11.30 odbyło się zaplanowane spotkanie Dyrekcji ZF Automotive Systems Poland z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. W spotkaniu uczestniczył także Prezes Zarządu ZF ASP.
Podczas spotkania omówiono obecną bardzo trudną sytuację na rynku motoryzacyjnym, spowodowaną spadkami produkcji oraz redukcją zamówień ze strony klientów. Tematem spotkania było również rozpoczęcie procesu podwyżkowego, który ma na celu uzgodnienia wzrostu płac dla pracowników zakładów IRS i SBS na 2022 r.
Pracodawca ponownie zwrócił się do Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” o wsparcie w swoich działaniach mających na celu dostosowanie stanu zatrudnienia do obecnych spadków produkcji. W tym celu Dyrekcja IRS i SBS zwróciła się do strony związkowej o wyrażenie zgody na jednorazowe wydłużenie okresu rozliczeniowego na okres 4 miesięcy, który obowiązywałby od września do grudnia 2021 r. Takie rozwiązanie pozwoliłoby Pracodawcy na wprowadzanie odpowiednich zmian w organizacji czasu pracy poprzez wyznaczenie dni wolnych w miesiącu wrześniu i październiku, które byłyby do odpracowania w listopadzie i grudniu. W przypadku, gdyby również w tych dniach nie było pracy, to pracownicy zostaną skierowani na postojowe. Ponadto Pracodawca zwrócił się do strony związkowej z apelem, by przekonywać pracowników do korzystania w obecnym trudnym czasie z tegorocznych urlopów wypoczynkowych, nawet w wymiarze zmniejszającym ustalony zapas 6 dni odłożonych na przerwę świąteczno-noworoczną. Pracodawca zobowiązał się wobec strony związkowej, że gdyby w tym okresie nie było pracy dla tych pracowników i nie będą już mieli urlopu wypoczynkowego do wykorzystania, to zostaną oni skierowani na postojowe. Jednocześnie Pracodawca podkreślił, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2021 r. z dniem 1 stycznia 2022 r. staje się urlopem zaległym i od tej daty Pracodawca może jednostronnie wysłać pracownika na urlop w dniach niekoniecznie ustalonych z pracownikiem.
Zarząd ZF ASP w Częstochowie zaproponował na spotkaniu rozpoczęcie procesu podwyżkowego i złożył propozycję podwyżki dla pracowników zakładu poduszek powietrznych oraz pasów bezpieczeństwa od dnia 1 lutego 2022 roku w wysokości kwoty bazowej 150 złotych brutto. Strona związkowa przyjęła do wiadomości przedstawione obecne działania Pracodawcy podejmowane w związku ze dużą skalą redukcji zamówień ze strony klientów oraz proponowaną wysokość podwyżki na 2022 r.
Zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” wyrażenie zgody na wydłużenie okresu rozliczeniowego na okres 4 miesięcy (wrzesień-październik) uzależnione jest od przedstawienia przez Pracodawcę propozycji podpisania odpowiedniego porozumienia dotyczącego wypłat godzin nadliczbowych wypracowanych przez pracowników w rozliczeniu miesięcznym oraz udzielania postojowego pracownikom, którzy w związku z apelem Pracodawcy w tym okresie będą wykorzystywać bieżący urlop wypoczynkowy nie pozostawiając sobie odpowiedniego zapasu urlopu na okres przerwy świąteczno-noworocznej.
W związku z rozpoczęciem procesu podwyżkowego oraz propozycją podwyżki na 2022 rok strona związkowa poinformowała Pracodawcę, że uzgodnienie i podpisanie porozumienia podwyżkowego będzie uzależnione od przywrócenia pracy na trzeciej zmianie dla wszystkich pracowników oraz zmiany sposobu naliczenia premii produkcyjnej w części zależnej od wypadków i wprowadzenia dodatku stażowego.