Spotkanie z Dyrekcją SBS


W dniu dzisiejszym (2 lutego 2022 r.) o godzinie 9.30 odbyło się spotkanie członków Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu Pasów Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Rady Pracowników i przedstawiciel Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników ZF Polska. Dyrekcja przedstawiła stronie społecznej obecną sytuacją ekonomiczną i biznesową Zakładu.
Według wstępnych wyników w styczniu br. osiągnięto sprzedaż na poziomie 25 mln euro do planowanych zamówień w wysokości 28 mln euro. W związku z niewykonaniem planów produkcyjnych powstały zaległości, które wynikają m.in z dużej absencji spowodowanej Covid-19 (z tego tytułu brakuje z tygodnia na tydzień około 150-160 pracowników produkcji). Do wykonania zaległości oraz bieżących zamówień uruchomiona została praca w nadgodzinach. W zależności od zapotrzebowania na poszczególnych liniach produkcyjnych obecnie około 20-25% załogi pracuje w nadgodzinach. Dyrekcja zwróciła się z apelem do pracowników o podejmowanie dobrowolnie bez jakichkolwiek przymuszeń pracy w nadgodzinach, by można było udźwignąć realizację tych zamówień. Podejmowane są także działania rekrutacji nowych pracowników poprzez APT oraz zatrudnionych jest obecnie 86 obcokrajowców (docelowo ma być ich 120), którzy będą realizować pracę w formie outsourcingu mając wydzielony obszar zamknięty oraz swojego koordynatora. W wyniku obecnej rekrutacji pracowników poprzez APT pozyskuje się kilka osób tygodniowo, co nie pozwala odciążyć pracowników z pracy w nadgodzinach. Prawdopodobnie dzień 28 lutego, planowany wcześniej jako dzień wolny od pracy, będzie dniem, gdzie będzie zapotrzebowanie na pracę w godzinach nadliczbowych. Według zapewnień Dyrekcji rozważane jest przez Zarząd ZF udzielenie zgody na pozyskiwanie pracowników z APT na etat pracownika.
Wobec coraz większej absencji spowodowanej poprzez Covid-19 będą przeprowadzane kontrole dotyczące stosowania się do zaleceń bezwzględnego noszenia maseczek w wyznaczonych obszarach Zakładu. Nic nie zmienia się w przypadku linii produkcyjnych, gdzie pracownicy tam, gdzie jest taka możliwość mogą pracować bez maseczek. W przypadku, gdy pracownik nie będzie się stosował do zasad i zaleceń noszenia maseczki, zostanie ukarany poprzez potrącenie 10% z wysokości miesięcznej premii produkcyjnej.
NSZZ “Solidarność” zaapelowała do Dyrekcji o niekaranie w tak drastyczny sposób pracowników i wprowadzenie uprzednio upomnień lub innych form porządkowych. Zdaniem Dyrekcji propozycja NSZZ “Solidarność” była już w przyszłości stosowana i nic nie wniosła. Zdecydowana większość pracowników stosuje się do wprowadzonych zasad sumiennie i nie ma z tym żadnych problemów, natomiast jest znikoma część pracowników, którzy nagminnie nie przestrzegają noszenia maseczek, przez co narażają nie tylko siebie, ale także innych pracowników na zarażenie się koronawirusem. Taka kara ma zmobilizować pracowników do odpowiedzialności i noszenia maseczek.
Strona związkowa NSZZ “Solidarność” zwróciła się do Dyrekcji Zakładu Pasów Bezpieczeństwa o rozważenie wprowadzenia w marcu oraz kwietniu br. jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego. Będzie to dużą zachętą dla pracowników, by podejmować pracę w godzinach nadliczbowych w wolne soboty. Ponadto NSZZ “Solidarność” nie widzi żadnych przeciwwskazań, by pracownicy świadczyli więcej niż 8 nadgodzin tygodniowo, ale tylko wtedy, gdy dobrowolnie sami podejmują taką decyzję, bez jakichkolwiek przymuszeń, zastraszania oraz liczba przepracowanych nadgodzin nie będzie brana w szczególny sposób pod uwagę przy ocenie pracownika.
Po spełnieniu tych warunków strona związkowa NSZZ “Solidarność” deklaruje, jeśli będzie taka potrzeba, możliwość wydłużenia w IV kwartale rocznego limitu nadgodzin dla tych pracowników. Dyrekcja zapewniła NSZZ “Solidarność”, że pracę w godzinach nadliczbowych świadczą tylko i wyłącznie pracownicy, którzy sami dobrowolnie zadeklarują chęć takiej pracy. Nie będzie ze strony Pracodawcy żadnych jakichkolwiek przymuszeń pracowników. Co do wprowadzenia jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego to Dyrekcja rozważy propozycję NSZZ “Solidarność”, ale musi to też zostać uzgodnione z Dyrekcją IRS. Pozytywnym sygnałem do wprowadzenia takiego okresu jest to, że zamówienia rosną z miesiąca na miesiąc. Dyrekcja rozważa także możliwość wypłaty wynagrodzenia za przepracowaną sobotę jako wynagrodzenia za dzień roboczy, a następnie wyrównania.
NSZZ “Solidarność” zwróciła się z prośbą do Dyrekcji SBS o pozytywne rozpatrywanie wniosków pracowników, którzy odwołają się od przyznanej podwyżki, której wysokość została im obniżona ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem z powodu pandemii Covid-19, powyżej 21 dni w okresie od grudnia 2020 do końca listopada 2021 r. Dyrekcja zapewniła stronę społeczną, że każde odwołanie będzie bardzo rzetelnie i starannie rozpatrywane. Odwołania osobiście należy najpóźniej do dnia 20 lutego br. dostarczyć do działu HR.
Na koniec spotkania Dyrekcja przekazała informację dotycząca obniżonej temperatury, jaka panuje na hali produkcyjnej po weekendzie. Związane jest to z problemem, który występuje u dostawcy Elsen, który przekazuje ciepło o niższej kaloryczności niż powinien, co w rezultacie razem z przerwą w produkcji przekłada się na niższą temperaturę powietrza na hali. Jednocześnie Dyrekcja zaapelowała do strony społecznej o informowanie pracowników o konieczności przestrzegania zasad noszenia maseczek.

Umieszczony w Aktualności

« »