Spotkanie z Dyrekcją SBS

W dniu 8 lutego 2021 r. odbyło się zaplanowane spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu SBS. Tematem spotkania było przedstawienie oraz omówienie uwag i spostrzeżeń otrzymywanych od pracowników Zakładu Pasów Bezpieczeństwa związanych z przeprowadzonym procesem oceny pracownika do tegorocznych podwyżek.
Strona związkowa zwróciła się do Dyrekcji SBS o wyjaśnienie kwestii związanej z narzucaniem przez bezpośrednich przełożonych liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, które zostają wliczone do oceny i w ten sposób liczba nadgodzin rzutuje na zwiększoną lub pomniejszoną ocenę pracownika. Dyrekcja oświadczyła stronie związkowej, że w tegorocznym procesie oceny pracownika nie ma takich kryteriów i ocena nie jest i nie może być rozliczana przez pryzmat liczby przepracowanych godzin nadliczbowych. Oceny zostały dokonane zgodnie z przyjętymi i uzgodnionymi ze stroną społeczną wskazówkami i kryteriami. Każdy pracownik na podstawie karty KIS zapoznał się ze swoją oceną i ją podpisał. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości pracownicy mają możliwość odwołania się od tej decyzji do Dyrekcji. Na najbliższym spotkaniu z Osobami Zaufania Dyrekcja przedstawi całościową informację z przeprowadzonego procesu ocen pracowników Zakładu SBS.
Jednocześnie Dyrekcja na spotkaniu przedstawiła stronie związkowej informację odnośnie bieżącej sytuacji Zakładu. W związku z niespodziewanymi redukcjami zamówień od klientów Pracodawca zwróci się do pracowników o wykorzystywanie w tym okresie urlopów zaległych.
Zdaniem członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” obecne przepisy prawa pracy dotyczące wykorzystywania przez pracowników urlopów zaległych dają możliwość Pracodawcy delegowania pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego we wskazanym okresie nawet bez jego zgody. Dyrekcja SBS zapewniła stronę związkową, że będzie elastycznie podchodzić do wskazywania terminów wykorzystywania tych urlopów uwzględniając przy tym prośby i wnioski samych pracowników. W spotkaniu omówiono także sytuację związaną ze stanem zatrudnienia obcokrajowców na hali ”Lepolast” oraz cykli produkcyjnych na dwóch liniach produkcyjnych. W powyższych sprawach Dyrekcja SBS przedstawiła stronie związkowej wyczerpujące wyjaśnienia.