Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS


Na prośbę strony związkowej w dniu 15 września 2020 r. odbyło się spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu IRS i SBS. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor HR w ZF ASP.
Spotkanie dotyczyło omówienia przez stronę związkową działań podejmowanych przez kierownictwo, a związanych m.in. z prowadzonym procesem zwolnień grupowych, obecnym stanem zatrudnienia, świadczeniem pracy w godzinach nadliczbowych, wstrzymywaniem udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych, braku nocnych zmian na niektórych liniach produkcyjnych, naliczaniem zbyt niskich wysokości miesięcznej premii produkcyjnej oraz niespodziewaną zmianą harmonogramu i skróceniem czasu na odpoczynek dobowy i tygodniowy.Członkowie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” przedstawili Dyrekcji Zakładu IRS i SBS uwagi i spostrzeżenia otrzymywane w tych kwestiach od pracowników. Pracownicy są przekonani, że Pracodawca zakładu poduszek wykorzystując obecną sytuację związaną z panującą pandemią COVID-19 celowo i świadomie poprzez swoje działania doprowadza do niepotrzebnych stresów wśród załogi i do wywoływania niepotrzebnych konfliktów pracowników ze swoimi bezpośrednimi przełożonymi. Obecne działania w zakładzie poduszek powietrznych, takie jak przymuszanie różnymi sposobami pracowników wbrew ich woli do świadczenia pracy w nadgodzinach, wstrzymywanie udzielania urlopów, naliczanie zbyt niskiej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej, brak nocnej zmiany na niektórych liniach produkcyjnych, nieoczekiwana zmiana harmonogramu, skrócenie czasu odpoczynku dobowego i tygodniowego bez uprzednich jakichkolwiek konsultacji i uzgodnień ze stroną społeczną powodują coraz to większe niezadowolenie pracowników wobec Dyrekcji i kierownictwa zakładu IRS. Takich uwag i zastrzeżeń ze strony pracowników nie ma w stosunku do Dyrekcji zakładu SBS.
Dyrekcja SBS przekazała informację, że proces zwolnień grupowych w zakładzie został zakończony. Żaden pracownik produkcji nie został zwolniony. Zostało zredukowane 10% pracowników z działów wsparcia. W zakładzie IRS na chwilę obecną zostało zwolnionych w ramach zwolnień grupowych 37 pracowników produkcji, 6 pracowników magazynu i jeden mechanik. Prawdopodobnie proces zwolnień grupowych w zakładzie IRS zostanie zakończony z dniem 30 września br.
W obu zakładach w III i IV kwartale widoczny jest wzrost zamówień w porównaniu do wcześniejszych, prognozowanych planów. W związku z tym pracownicy proszeni są do świadczenia pracy w nadgodzinach. Dodatkowo w zakładzie SBS zatrudniono około 330 pracowników APT, w tym około 108 pracowników z Ukrainy. W zakładzie IRS Dyrekcja na chwilę obecną nie widzi potrzeby zatrudniania nowych pracowników oraz wprowadzania na niektórych liniach systemu trzyzmianowego – tam, gdzie istnieje możliwość wykonania zakładanych celów produkcyjnych w systemie dwuzmianowym. Plany produkcyjne na styczeń-luty 2021 r. są na chwilę obecną prognozowane na poziomie niższym o około 25-30 procent od tych z września br.
Strona związkowa zwróciła się z apelem do Dyrekcji IRS o niezwłoczne zaprzestanie stosowania przez kierownictwo średniego szczebla przymuszeń pracowników do świadczenia pracy w nadgodzinach. Pracodawca nie może z góry zaplanować nadgodzin; muszą to być potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez Pracodawcę działalnością. Oznacza to, że praca w godzinach nadliczbowych może być zarządzona jedynie w sytuacjach wyjątkowych, wcześniej nieprzewidywanych.
Nieudzielanie urlopów wypoczynkowych spowodowane jest zwiększoną niż wcześniej planowano produkcją. Według zapewnień Dyrekcji około 5-7% stanu pracowników na danej linii produkcyjnej będzie otrzymywało urlopy, które będą konieczne. Zdaniem strony związkowej obecne zasady naliczania premii dla zakładu IRS są nie do zaakceptowania. Wysokości premii produkcyjnej na poziomie około 5% nie są żadną motywacją dla pracowników, którzy na niektórych liniach produkcyjnych realizują większe cele niż w ubiegłym roku. Powoduje to brak zaangażowania oraz niechęć pracowników do osiągania jeszcze lepszych wyników. Strona związkowa poinformowała Dyrekcję IRS, że w przypadku dalszego wypłacania miesięcznej premii produkcyjnej w tym roku na tak niskim poziomie zostaną zwiększone żądania wzrostu wynagrodzenia o dodatkową kwotę, która będzie rekompensatą wypłacania mniejszej od zakładanej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej.
Na spotkaniu omówiono również działania podejmowane w celu minimalizowania ryzyka zagrożenia zachorowaniem COVID-19. Członkowie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” zwrócili się z prośbą do Dyrekcji IRS o możliwość rozpatrzenia prośby pracowników o umożliwienie im zakupu swoich odpowiednich przyłbic i maseczek.

Umieszczony w Aktualności

« »