Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS ZF ASP w Częstochowie

W dniu 9 lutego 2022 r. o godzinie 12.00 odbyło się wspólne, zapoznawcze, spotkanie Dyrekcji ZF Automotive Systems Poland sp. z o.o. z przedstawicielami Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność oraz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników ZF Polska.
Podczas spotkania Dyrekcja Zakładu Pasów Bezpieczeństwa oraz Dyrekcja Zakładu Poduszek Powietrznych przedstawiła przedstawicielom Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników ZF Polska genezę zakładów, obecną ich lokalizację, profil produkcji i produkty. Dyrekcja IRS i SBS poinformowała przedstawicieli nowego związku zawodowego o bieżącej sytuacji ekonomiczno-biznesowej, stanu zatrudnienia, przewidywanych planach sprzedażowych oraz o danych dotyczących wysokości sprzedaży w poszczególnych zakładach w Częstochowie za ostatnich kilka lat.
Pracodawca przedstawił Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników ZF Polska przesłane drogą poczty elektronicznej informacje w sprawie wypracowania kanałów komunikacji i spraw związanych z działalnością związkową oraz przedstawił wyjaśnienia dotyczące m.in. przedstawienia podstaw prawnych noszenia maseczek i przeprowadzenia odpowiednich badań, funkcjonowania mężów zaufania, funkcjonowania komisji odwoławczej od wysokości przyznanej podwyżki. Zdaniem Pracodawcy nie ma żadnych unormowań prawnych nakładających na Pracodawcę obowiązek wykonania badań dla osób noszących maseczki higieniczne podczas wykonywania swoich obowiązków pracowniczych, a jednocześnie zgodnie z ustawą i rozporządzeniem Ministra Zdrowia zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy – jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba – jest obowiązkiem. Osoby zaufania są wybierane przez pracowników tylko i wyłącznie do celów komunikacyjnych jako przedstawiciele pracowników, którzy uczestniczą w cyklicznie organizowanych spotkaniach z Dyrekcją. W skład komisji odwoławczej wchodzą odpowiednie osoby z działu HR oraz bezpośredni przełożony i Dyrektor Operacyjny zakładu, w którym pracuje odwołujący się pracownik.
Dyrekcja ZF ASP w Częstochowie poinformowała przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników ZF Polska, że przestrzeganie prawa pracy i przepisów BHP w zakładach jest najważniejszą wartością, co wielokrotnie zostało potwierdzone przez kontrole przeprowadzone przez odpowiednich audytorów oraz inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadzone pod tym względem kontrole nie wykazały większych problemów w przestrzeganiu przepisów prawa pracy i BHP.
Przedstawiciele NSZZ “Solidarność” zwrócili się do Dyrekcji IRS o niezwłoczne wyjaśnienie zwiększenia niezgodnie z obowiązującymi procedurami celów produkcyjnych dla pracowników na liniach nr 33043 i 33042. Ponadto NSZZ “Solidarność” stanowczo sprzeciwia się niskiej, naliczonej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej za styczeń dla pracowników Zakładu Poduszek Powietrznych. Zdaniem przedstawicieli Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w styczniu nie było żadnych powodów, by premia była naliczona na poziomie 7,25%. W związku z tym NSZZ “Solidarność” zwróciła się do Dyrekcji IRS o zorganizowanie w najbliższym czasie spotkania i omówienia przez Pracodawcę przyjętych celów i wskaźników do naliczania premii w 2022 roku. Wypłacanie w takiej wysokości premii produkcyjnej jest nie tylko nie do przyjęcia przez pracowników, ale powoduje również duże niezadowolenie oraz brak większego zaangażowania w wykonywanie obowiązków pracowniczych i świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Dyrekcja IRS poinformowała, że na wniosek NSZZ “Solidarność” zostanie zorganizowane takie spotkanie.
Jednocześnie informujemy wszystkie osoby stawiające zarzut Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” o braku chęci w celu reprezentowania całej załogi, że przepis art. 30 Ustawy o związkach zawodowych stanowi:
1. Jeżeli u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swoich członków.
2. Osoba wykonująca pracę zarobkową niezrzeszona w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących osób wykonujących pracę zarobkową będących członkami związku, jeżeli wybrana przez nią zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jej praw.
W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów osób wykonujących pracę zarobkową zakładowe organizacje związkowe mogą tworzyć wspólną reprezentację związkową.