Spotkanie z Dyrekcją IRS i SBS


W dniu 2 czerwca 2022 r. od godz. 9.45 odbyło się spotkanie Dyrekcji IRS i SBS w ZF ASP w Częstochowie z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”. Tematem spotkania było omówienie obecnej sytuacji biznesowej i ekonomicznej naszych zakładów oraz podjęcie rozmów w sprawie przedstawionej Pracodawcy przez NSZZ „Solidarność” inicjatywy wprowadzenia dodatkowej waloryzacji podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. w Częstochowie.
Strona związkowa poinformowała Pracodawcę, że obecnie Pracownicy nie są usatysfakcjonowani z otrzymywanych wysokości wynagrodzeń. Coraz większa inflacja w kraju, na poziomie przekraczającym obecnie już wskaźnik dwucyfrowy, sięgająca prawie 14% oraz osiąganie przez Pracowników w bieżącym roku niższych od oczekiwanych wysokości dodatków wchodzących w skład wynagradzania przekłada się bezpośrednio na obniżenie ich poziomu materialnego i stanowi coraz to większy problem dla zapewniania ich rodzinom odpowiednich standardów życia. Zdaniem Pracowników obecne wysokości wynagrodzeń są zdecydowanie za niskie w porównaniu do ich zaangażowania i wkładanego wysiłku fizycznego oraz psychicznego do realizacji zakładanych coraz to większych celów produkcyjnych.
Dyrekcja zapewniła stronę społeczną, że wszystkie problemy związane z obecną sytuacją (zakłócenie łańcuchu dostaw, lockdown w Chinach, wojna na Ukrainie oraz brak komponentów) powodują coraz gorszą sytuację dotyczącą płynności finansowej całej grupy ZF, w tym również naszej Dywizji R. Kwiecień 2022 r. jest pierwszym miesiącem w historii, gdy ZF zanotowało stratę na poziomie 150 mln Euro (odnotowano sprzedaż wolumenu mniejszą o 6,2% licząc r/r). Sytuacja, jaka panuje obecnie w zakładzie IRS, jest coraz gorsza i w czerwcu nie napawa optymizmem. Nadmiar około 150 pracowników produkcji w stosunku do zapotrzebowania na zrealizowanie bieżącej planowej produkcji nie pozwala Pracownikom na osiąganie większych wynagrodzeń (z tego tytułu mniejsza wydajność oraz brak nocnych zmian i pracownikom trzeba zapłacić, mimo że nie świadczą pracy). To wszystko powoduje niepotrzebne koszty i straty finansowe zakładu.
Dyrekcja IRS widzi problem Pracowników i podjęła już działania zmierzające do oddelegowania swoich pracowników do świadczenia pracy w SBS (obecnie pracuje 80 pracowników IRS) oraz 19 pracowników do ZF Elektronika. Jeśli zajdzie dalsza taka konieczność, to następni chętni pracownicy będą delegowani do tych zakładów. Dokonywane są także zmiany w harmonogramie pracy. Wszystkie te działania nakierowane są na zwiększenie wydajności. Najważniejszym celem jest jednak utrzymanie stanu załogi. Niestety, coraz mniejsze zamówienia oraz utrata projektu montażu linii wtryskarek do produkcji pokrywek i obudów do naszych modułów (zapadła decyzja Zarządu ZF o przeniesieniu jej do Timisoary) również nie napawają optymizmem. Możliwe będzie podjęcie bardziej radykalnych działań, by utrzymać płynność finansową zakładu IRS.
W zakładzie SBS sytuacja z produkcją nie jest tak dramatyczna jak w zakładzie IRS. Niewątpliwie problemem zakładu SBS obecnie jest niestabilność w zamówieniach i brak możliwości spokojnego planowania produkcji. W związku z taką sytuacją na obu zakładach wstrzymana jest rekrutacja nowych pracowników, zarówno z APT jak i UA.
Strona związkowa zwróciła się z apelem do Dyrekcji o wprowadzenie pracy na I i II zmianie tylko dla osób chętnych do świadczenia pracy w takim systemie. Pozostała część załogi, która chce pracować w systemie trzyzmianowym, powinna być w takim systemie zatrudniona. Ponadto strona społeczna zaapelowała do Pracodawcy o podjęcie takich działań, by Pracownicy osiągali większe wysokości miesięcznej premii produkcyjnej. Wprowadzenie takich zasad pozwoli Pracownikom na osiągnięcie większych wysokości wynagrodzeń.
Podczas spotkania strona związkowa przedstawiła Pracodawcy również szereg uwag i spostrzeżeń związanych z organizacją pracy otrzymywanych od pracowników. Pracodawca zobowiązał się do analizy przedstawionych przez NSZZ „Solidarność” propozycji w celu wprowadzenia ich do realizacji. W komunikacie, niestety, nie będziemy zamieszczać szczegółów rozmów i uzgodnień z Pracodawcą dotyczących poprawy warunków pracy i płacy z uwagi na brak odpowiedzialności niektórych osób i zamieszczanie na portalach społecznościowych nieprawdziwych, kłamliwych i niepotrzebnych komentarzy. O wypracowanych uzgodnieniach pomiędzy stroną społeczną i Pracodawcą Pracownicy na bieżąco będą informowani za pośrednictwem odrębnych komunikatów.
Na dzień dzisiejszy Dyrekcja poinformowała stronę związkową, że w obecnym trudnym okresie nie jest w stanie uzyskać zgody Zarządu ZF dotyczącej wprowadzenia dodatkowej waloryzacji podwyżek dla swoich Pracowników. Obie strony zgodziły się na dalsze prowadzenie rozmów w tej sprawie, oczekując z niecierpliwością na jak najszybsza poprawę koniunktury sprzedażowej w branży motoryzacyjnej, co pozwoliłoby na szybsze wypracowanie odpowiednich uzgodnień pozwalających na osiąganie przez Pracowników wyższych wynagrodzeń oraz utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia.

Umieszczony w Aktualności

« »