Spotkanie z Dyrekcją IRS dotyczące premii produkcyjnej


W dniu 21 kwietnia 2021 r. z inicjatywy NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu IRS. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor HR w ZF ASP w Częstochowie oraz Dyrektor Finansowy.
Spotkanie dotyczyło obecnego naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej przez Pracodawcę. Członkowie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przedstawili Dyrekcji Zakładu IRS uwagi i spostrzeżenia pracowników dotyczące stosowanych obecnie kryteriów i wskaźników do naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej. Zdaniem pracowników wysokości premii produkcyjnej są niezadowalające w stosunku ich zaangażowania i wysiłku włożonego do wykonania i zrealizowania zakładanych celów produkcyjnych.
Dyrekcja IRS przedstawiła informację, że w obecnym okresie wpływ na wysokość premii produkcyjnej ma wiele czynników niezwiązanych bezpośrednio z wykonywaną produkcją i sprzedażą. M.in. około 200 osób jest nieobecnych w pracy oraz w związku z transferami linii szycia zakład będzie miał nadwyżkę pracowników etatowych. W związku z tym Dyrekcja podjęła decyzję, że w kwietniu 39 pracownikom nie zostaną przedłużone umowy terminowe, a w maju takie ryzyko będzie dotyczyło 70 osób.
Zdaniem strony związkowej prowadzenie takiej polityki kadrowej Dyrekcji w stosunku do pracowników etatowych jest szkodliwe i w przyszłości zakład będzie borykał się z naborem do pracy nowych pracowników. Ponadto, jak wygląda wcześniejsze zapewnienie pracowników przez Dyrekcję, że wszystkie działania podejmowane w okresie trwającej pandemii Covid-19 są w celu utrzymania miejsc pracy a nawet ich zwiększenia?
Obecne zasady naliczania premii dla zakładu IRS nie są akceptowane przez pracowników. Kryteria wypadkowości oraz wyliczanie zysku operacyjnego do sprzedaży nie mogą w żaden sposób obciążać pracowników naliczaniem mniejszej wysokości miesięcznej premii produkcyjnej od zakładanej i oczekiwanej przez załogę. Wysokości premii produkcyjnej na poziomie około 8% nie jest żadną motywacją dla pracowników, którzy na liniach produkcyjnych wykonują większe cele niż w ubiegłym roku. Powoduje to brak zaangażowania oraz niechęć pracowników do osiągania jeszcze lepszych wyników.
Strona związkowa poinformowała Dyrekcję IRS, że brak możliwości uzyskania satysfakcjonującego porozumienia w sprawie wypłacania miesięcznej premii produkcyjnej w 2021 roku na oczekiwanym przez pracowników poziomie oraz prowadzenia niezrozumiałej, szkodliwej polityki kadrowej dotyczącej pracowników produkcji będzie skutkował wejściem w spór zbiorowy przy następnych negocjacjach płacowych oraz zostaną zwiększone żądania wzrostu wynagrodzenia o dodatkową kwotę, która będzie rekompensatą za wypłacanie mniejszych wysokości miesięcznej premii produkcyjnej.
NSZZ „Solidarność” oczekuje również zgodnie z zapewnieniami Pracodawcy skierowanymi do pracowników w drodze komunikatów utrzymania etatowych miejsc pracy, a nie zastępowanie już wykwalifikowanych i zaangażowanych w proces produkcji pracowników innymi nowo przyjętymi osobami, które swoją pracą nie zapewnią dobrej wydajności i wykonania zakładanych celów produkcyjnych. Strona związkowa z wszelką starannością i uwagą będzie obserwować prowadzenie przez Dyrekcję IRS polityki kadrowej dotyczącej stanu zatrudnienia wśród pracowników produkcji.

Umieszczony w Aktualności

« »