Spotkanie z Dyrekcją IRS


W dniu 29 stycznia 2021 r. odbyło się zaplanowane spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu IRS. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor HR ZF ASP. Tematem spotkania było przedstawienie stronie związkowej informacji odnośnie bieżącej sytuacji Zakładu.
Dyrekcja przedstawiła informację o niespodziewanych redukcjach zamówień od większości klientów. Prawdopodobnym powodem zmniejszenia produkcji jest obecnie globalny niedobór półprzewodników, które uniemożliwiają producentom samochodów ich montaż. W okresie od 4 tygodnia do 7 tygodnia br. nastąpi spadek planów i sprzedaży. W związku z tym Pracodawca podejmuje różne działania mające na celu zwiększenie elastyczności zatrudnienia dla zachowania stanu załogi i utrzymania jej w gotowości na ewentualne nagłe zwiększenie zamówień.
Dlatego poinformowano pracowników o wykorzystywaniu w okresie nagłych spadków produkcji zaległych urlopów oraz od dnia 1 lutego br. urlopów bieżących w ilości 4 dni. Ograniczono także ilość pracy w godzinach nadliczbowych i ograniczono liczbę godzin pracy pracowników tymczasowych. Z początkiem roku podjęto decyzję o zatrudnieniu około 100-120 pracowników tymczasowych, w tym około 50 obcokrajowców, którzy zaakceptowali pracę w weekendy. Ma to na celu odbudowanie zasobów pracowników tymczasowych.
Dotychczasowa organizacja pracy poprzez świadczenie pracy w znaczących ilościach nadgodzin nie była komfortowa dla pracowników, którzy czuli się przeciążeni i mieli ograniczony czas na odpoczynek i życie rodzinne. Pracodawca zwrócił się do strony związkowej o wyrażenie zgody na wydłużenie okresu rozliczeniowego, który obowiązywałby od 1 lutego do 31 sierpnia br. Wszystkie wyżej wymienione działania dałyby Dyrekcji większą elastyczność w kwestiach zatrudnienia. Zdaniem Pracodawcy wszystko jakoby podejmowane jest w trosce o utrzymanie, a nawet zwiększenie zatrudnienia w zakładzie.
Zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przedstawiona informacja ze strony Pracodawcy o podejmowaniu wspomnianych działań z troską o utrzymanie miejsc pracy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, którą zauważają pracownicy. Przedstawione działania co do polityki kadrowej są również przez stronę związkową nie do zaakceptowania. Świadczą o tym fakty związane z prowadzonymi przez Pracodawcę dalszymi zwolnieniami pracowników etatowych, nieprzedłużanie pracownikom umów terminowych, a jednocześnie w zamian w ich miejsce zatrudnia się obcokrajowców. Takie działania nie wyrażają żadnej troski Pracodawcy o miejsca pracy pracowników etatowych, lecz o prowadzeniu polityki polegającej wyłącznie na obniżeniu kosztów poprzez redukcję stanu zatrudnienia etatowych pracowników.
W 2020 roku stan zatrudnienia w Zakładzie IRS zmniejszył się w porównaniu do 2019 r. o 386 pracowników (o 14,7% załogi), co wiązało się nie tylko z odejściem pracowników na emerytury, renty, ale też nieprzedłużeniem umów terminowych, dobrowolnym odejściem za porozumieniem stron, jak i przeprowadzonym procesem zwolnień grupowych. Zdaniem pracowników proces zwolnień grupowych przeprowadzony został tylko po to, by Pracodawca mógł rozwiązać umowy o pracę z pracownikami korzystającymi ze zwolnień lekarskich. Ponadto Dyrekcja IRS nie jest w stanie zagwarantować stronie związkowej, że poprzez wydłużenie okresu rozliczeniowego utrzyma wszystkie miejsca pracy pracowników etatowych, będą także przedłużane na odpowiednich zasadach umowy terminowe i zawierane nowe umowy o pracę na czas nieokreślony. Dlatego stanowisko Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w sprawie polityki kadrowej i prowadzonych działań operacyjnych dotyczących organizacji pracy jest jednoznaczne. Strona związkowa stanowczo sprzeciwia się na zatrudnianiu obcokrajowców, w czasie gdy polscy pracownicy tracą miejsca pracy. Zatrudnienie obcokrajowców powinno nastąpić wtedy, gdy na rynku lokalnym będzie brak chęci do podjęcia pracy przez polskich pracowników.
Jednocześnie Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” informuje, że nie wnosi żadnych zastrzeżeń co do wykorzystywania w obecnym okresie przez pracowników zaległych urlopów i ograniczenia liczby godzin nadliczbowych. Jednak wykorzystywanie urlopów bieżących powinno odbywać się bez jakichkolwiek nacisków ze strony kierownictwa. W tym przypadku Pracodawca nie ma prawa do dysponowania bieżącym urlopem wypoczynkowym pracownika. Pracownik może wyrazić akceptację do skorzystania z urlopu wypoczynkowego bieżącego we wskazanym okresie przez Pracodawcę, tylko za dobrowolną zgodą i na własny wniosek.
Działania podejmowane przez Dyrekcję IRS co do ograniczenia liczby godzin pracy pracowników tymczasowych są dla strony społecznej, jak i samych pracowników Zakładu niezrozumiałe. Rezygnuje się lub ogranicza liczby godzin pracy dla polskich pracowników zatrudnionych przez APT, a zatrudnia się obcokrajowców, którzy świadczą pracę bez ograniczeń. Komisja Zakładowa nie wyraża zgody na jakiekolwiek wydłużenie okresu rozliczeniowego.
Ze strony pracowników widoczny jest coraz większy brak zaufania wobec działań podejmowane obecnie przez Dyrekcję IRS. Z jednej strony Pracodawca za pośrednictwem komunikatów wychodzi z przekazem do pracowników o działaniach mających na celu troskę o utrzymanie miejsc pracy, a z drugiej strony dokonuje się zwolnień i innych ograniczeń związanych z umowami o pracę dla polskich pracowników oraz obniża wymiar czasu pracy przy jednoczesnym zatrudnianiu obcokrajowców.
Tutaj publikujemy protokół ze spotkania: LINK.

Umieszczony w Aktualności

« »