Spotkanie z Dyrekcją IRS

W dniu 8 października 2020 r. odbyło się zaplanowane spotkanie członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją zakładu poduszek powietrznych. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor HR ZF Automotive Systems Poland.
Podczas spotkania Dyrekcja zakładu poduszek powietrznych ponownie przedstawiła stronie związkowej propozycję podpisania porozumienia dotyczącego zmiany warunków świadczenia pracy i płacy dla pracowników zatrudnionych w grupach Indirect i Salary na 2021 rok. Pracownicy w tym okresie wykonywaliby swoje obowiązki pracownicze pracując na 4/5 etatu, co jednocześnie wiązałoby się ze zmniejszeniem ich wynagrodzenia o 20%.
Dyrekcja IRS uzasadniła swoją propozycję potrzebą utrzymania miejsc pracy dla tych grup pracowników, do momentu zakończenia kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19. Dyrekcja zaapelowała do NSZZ “Solidarność” o wzięcie jako strona reprezentująca pracowników odpowiedzialności za dalsze sprawne funkcjonowanie i rozwój zakładu poduszek powietrznych. Według Dyrekcji IRS porozumienie dotyczyłoby całego 2021 roku z możliwością wcześniejszego powrotu do pracy na pełny etat pracowników z chwilą powrotu przez zakład do realizacji odpowiednich planów produkcyjnych i zamówień klienta.
Członkowie Prezydium oświadczyli, że Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” nie wyraża zgody na podpisanie takiego porozumienia dla pracowników Indirect i Salary. Takie działania powodujące zmniejszenie wynagrodzeń dla pracowników będą skutkować odpływem z zakładu wykwalifikowanej kadry, co będzie się z kolei wiązać dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami przy naborze i szkoleniu nowej kadry oraz problemami związanymi z wykonaniem zakładanej produkcji i jej sprzedaży.
Strona związkowa zwróciła się ponownie do pracodawcy z apelem o niewykorzystywanie obecnie trwającej pandemii COVID-19 do podejmowania działań dotyczących redukcji zatrudnienia. Praktycznie we wszystkich zakładach branży motoryzacyjnej w Polsce zauważalny jest obecnie powrót do zwiększonej produkcji oraz brak odpowiedniej wykwalifikowanej kadry do wykonania zakładanej celów. Według Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” działania Zarządu ZF i Dyrekcji IRS powinny być nakierowane na utrzymanie miejsc pracy dla wszystkich pracowników obecnie zatrudnionych w zakładzie, którzy są i będą potrzebni do wykonania zwiększonej produkcji związanej z poprawą sprzedaży na rynku motoryzacyjnym, co zdaniem strony związkowej nastąpi szybciej niż obecnie przewidują to ekonomiści i pracodawcy. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie może być dla pracodawcy podstawą do podejmowania działań nie tylko restrukturyzacyjnych, ale także personalnych i płacowych. Dla NSZZ “Solidarność”, która reprezentuje wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF ASP w Częstochowie, takie działania są nie tylko niezrozumiałe, ale też nie do zaakceptowania.