Spotkanie z Dyrekcją IRS

W dniu 18 maja br. odbyło się robocze spotkanie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją Zakładu Poduszek Powietrznych w ZF TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor HR. Tematem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji dotyczącej działalności Zakładu Poduszek Powietrznych.
Dyrektor Artur Ogiński wspólnie z Dyrektorem Operacyjnym Markiem Lipniewskim omówili plany produkcyjne zakładu na najbliższy okres oraz plany przejmowania pracowników Agencji Pracy Tymczasowej na etaty pracowników produkcji w bieżącym i w następnym roku. Z dniem 1 czerwca br. zostanie przyjętych 96 osób z grupy pracowników APT na stanowisko pracownika produkcji w ZF TRW, w sumie do końca 2017 r. Dyrekcja IRS planuje przyjąć grupę około 300 osób z APT, w następnym roku podobną liczbę. Zdaniem Dyrekcji w przyszłości celem strategicznym będzie opieranie się tylko na potencjale pracowników produkcji ZF TRW, pracownicy APT będą tylko uzupełnieniem dla produkcji w miarę bieżących potrzeb.
Dyrekcja przekazała również informację, że w zakładzie IRS utrzymuje się nadal bardzo wysoki poziom zamówień. W dalszym ciągu dla prawidłowego wykonania planów produkcyjnych brakuje około 100, czasami więcej, pracowników produkcji delegowanych przez Agencje Pracy Tymczasowej. Występuje również wśród pracowników produkcji duża absencja chorobowa, powoduje to komplikacje i coraz większą liczbę nadgodzin wypracowanych przez pracowników produkcji Zakładu Poduszek Powietrznych. Niewykonanie planów produkcyjnych, powstanie zaległości wobec klientów, mogło by skutkować karami finansowymi przewidzianymi w umowach z klientami, a co za tym idzie, również mniejszymi premiami produkcyjnymi, w rezultacie mniejszymi wynagrodzeniami dla załogi.
Prezydium Komisji Zakładowej przedstawiło w powyższej sprawie swoje negatywne stanowisko. Pracownicy produkcji wykonując coraz więcej pracy w godzinach nadliczbowych mają coraz mniej czasu wolnego poświęconego na odpoczynek. Zdecydowana większość pracowników produkcji na niektórych liniach produkcyjnych, w wyniku narzuconych zbyt dużych celów produkcyjnych, jest po prostu fizycznie przemęczona, wpływa to także na ich funkcjonowanie psychiczne, co obecnie przekłada się na coraz większą absencję chorobową; ma ona również związek z nieudzielaniem urlopów, o które pracownik występuje z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Taka organizacja czasu pracy przez Dyrekcję Zakładu Poduszek Powietrznych (nagminnie wykorzystując pracę pracowników produkcji w godzinach nadliczbowych) jest zdaniem Komisji Zakładowej nie do zaakceptowania i szkodliwa, co będzie w przyszłości powodować coraz to większe straty finansowe dla pracodawcy.
Prezydium Komisji Zakładowej rozumie obecną sytuację w zaległościach produkcyjnych w Zakładzie Poduszek Powietrznych, jednak praca pracowników produkcji w godzinach nadliczbowych wykonywana dla szczególnych potrzeb pracodawcy nie może stanowić stałej organizacji czasu pracy pracodawcy, a wynika to tylko z braku odpowiedniej liczby pracowników do wykonania zakładanych planów produkcyjnych, co obecnie jest zauważalne w zakładzie IRS. Dyrekcja zapewnia, że przedstawione na dzisiejszym spotkaniu przez członków Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” stanowisko, spostrzeżenia i problemy pracowników produkcji, rozumie, dlatego możliwie w jak najszybszym terminie zostaną podjęte działania w celu ich rozwiązania.