Spotkanie z Dyrekcją HR ZF TRW

W dniu 5 września br. odbyło się zaplanowane spotkanie członków Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją HR ZF TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Rady Pracowników.
Podczas spotkania omówiono problem związany z wysoką absencją chorobową wśród pracowników produkcji w zakładach ZF TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. Dyrekcja HR przedstawiła informację, że w zakładzie poduszek powietrznych pracodawca podjął decyzję o wprowadzeniu programu pilotażowego polegającego na prowadzeniu akcji informacyjnej i kontroli pracowników będących na zwolnieniach lekarskich. Działaniami tymi zajmie się profesjonalna firma upoważniona przez pracodawcę. Firma ma w sposób legalny i zgodny z prawem dokonywać kontroli związanej z prawidłowym wykorzystaniem przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Program zostanie wprowadzony początkowo na okres trzech miesięcy w zakładzie poduszek. Jeśli okaże się efektywny i powodujący zmniejszenie wysokości absencji chorobowej, zostanie przedłużony oraz wprowadzony także w zakładzie pasów.
Strona związkowa stanowczo temu sprzeciwia się, nie akceptuje tego typu działań podjętych przez pracodawcę. Według NSZZ “Solidarność” pracodawca ma inne sposoby dotyczące sprawdzania prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich i ewentualnie ich nadużyć w postaci działu BHP, HR oraz ZUS-u.
Podczas spotkania członkowie Komisji Zakładowej ponownie zwrócili się do Dyrekcji HR o uzgodnienie i wprowadzenie nowych kryteriów naliczania wysokości miesięcznej premii produkcyjnej dla pracowników. W dalszym ciągu w zakładzie pasów pracownicy otrzymują niską premię produkcyjną, zdaniem strony społecznej nie zawsze adekwatnej do zaangażowania i włożonego wysiłku.
Tutaj publikujemy protokół ze spotkania: link.