Spotkanie z Dyrekcją HR IRS i SBS

W dniu 22 września 2021 r. o godz. 11.00 odbyło się w formie zdalnej spotkanie Dyrekcji HR zakładu IRS i zakładu SBS z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” oraz Dyrekcją ZF ASP w Częstochowie.
Spotkanie dotyczyło omówienia bieżącej sytuacji biznesowej na obu zakładach. Zarówno w zakładzie poduszek powietrznych, jak i pasów bezpieczeństwa, w dalszym ciągu utrzymuje się ekstremalnie trudna sytuacja związana ze spadkami zamówień ze strony klientów, co powoduje znaczące nadwyżki pracowników w stosunku do planów produkcyjnych. W obecnym czasie na zakładzie poduszek powietrznych dla około 50% załogi nie ma zapotrzebowania na pracę. Nieco lepsza sytuacja jest na zakładzie pasów bezpieczeństwa gdzie zatrudnione są osoby z APT. Jednak w najbliższym czasie, jeśli w dalszym ciągu będą następować spadki zamówień, Pracodawca zmuszony zostanie do zrezygnowania z ich usług.
Z informacji uzyskanych od Dyrekcji HR wynika, że Pracodawca rozważa różne scenariusze, praktycznie z dnia na dzień. Podejmowane działania mają na celu w szczególności utrzymanie miejsc pracy dla pracowników etatowych zatrudnionych w ZF ASP w Częstochowie. Wprowadzanie różnych zmian w harmonogramie czasu pracy na dany miesiąc spowodowane jest oczekiwaniem na polepszenie koniunktury w branży motoryzacyjnej oraz zwiększenie zamówień ze strony klientów. W najbliższym czasie zostanie opublikowany nowy harmonogram pracy na październik br., w którym Pracodawca zaplanuje prawdopodobnie dwa dni wolnego do ewentualnego odpracowania w listopadzie lub grudniu br.
W związku z tak trudną sytuacją biznesową naszych zakładów Pracodawca jeszcze raz zwraca się z apelem do wszystkich pracowników, zarówno produkcyjnych jak i nieprodukcyjnych, o wykorzystywanie w miarę swoich możliwości bieżących urlopów wypoczynkowych. Pozwoli to na zapewnienie pracy dla pozostałych pracowników, na których obecnie nie ma zapotrzebowania. Zdaniem Dyrekcji ZF ASP w Częstochowie ewentualne wprowadzenie jednodniowych lub kilkudniowych dni postojowych dla pracowników odbędzie z korzyścią tylko dla części załogi. Pozostała grupa pracowników w tym czasie musi zrealizować na bieżąco produkcję związaną z zamówieniami ze strony klienta. Ponadto takie rozwiązanie spowoduje obniżenie wysokości miesięcznej premii produkcyjnej za dany miesiąc. Działania takie będą podejmowane tylko w ostateczności, gdy inne wcześniejsze rozwiązania i decyzje nie zapewnią uniknięcia niepotrzebnych strat finansowych dla zakładów.
W związku z dalszymi problemami dotyczącymi braku zamówień w najbliższym czasie Dyrekcja IRS podjęła decyzję, że dzień 24 września br. będzie dniem przestoju dla pracowników, dla których w tym dniu nie ma zapotrzebowania na pracę. Dyrekcja ZF ASP w Częstochowie i Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” zadeklarowały gotowość do wspólnych spotkań w celu analizowania aktualnej sytuacji biznesowej obu zakładów oraz wypracowania odpowiednich rozwiązań z korzyścią zarówno dla zakładów, jak i zatrudnionych w nich pracowników.