Rozpoczęcie procesu podwyżkowego

Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” informuje wszystkich pracowników, że w dniu 10 listopada 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyrekcji Zakładu Poduszek Powietrznych oraz Pasów Bezpieczeństwa z członkami zespołu negocjacyjnego KZ NSZZ “Solidarność”.
Głównym tematem spotkania było rozpoczęcie rozmów w celu uzgodnienia wzrostu płac dla pracowników zakładów IRS i SBS na 2021 r. Przedstawiciele związku zawodowego reprezentujący pracowników zatrudnionych w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie przedstawili oczekiwania podwyżkowe związane ze zwiększającą się inflacją oraz mniejszym wynagrodzeniem pracowników w 2020 roku, spowodowanym nie tylko przez następstwa COVID-19, ale także wypłacaniem przez pracodawcę mniejszych od zakładanych i oczekiwanych przez pracowników miesięcznych premii produkcyjnych.
NSZZ “Solidarność” ponownie złożyła wnioski o niezwłoczne przywrócenie w Zakładzie Poduszek pracy na trzy zmiany dla wszystkich pracowników oraz zmianę systemu naliczenia premii produkcyjnej, tak by jej wysokość była adekwatna do zaangażowania i wysiłku włożonego przez pracowników do realizacji zakładanych celów produkcyjnych.
Podczas spotkania omówiono także obecną sytuację w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Częstochowie, najbliższe plany związane z przyszłością zakładów, planami produkcyjnymi i stanem zatrudnienia wobec rozwijającej się pandemii. W III kwartale br. sytuacja na rynku motoryzacyjnym znacząca się poprawiła, co daje nadzieję, że mimo rosnącej absencji spowodowanej galopująco rozwijającą się pandemią poprawi się sytuacja firmy i związane z tym wyzwania.
Informacja dotycząca planów produkcyjnych związanych z przerwą świąteczno-noworoczną zostanie przedstawiona pracownikom przez Dyrekcję IRS i SBS pod koniec listopada lub najpóźniej na początku grudnia br. W związku z tym, że pracodawca oświadczył, że do końca listopada br. nie jest w stanie przedstawić żadnej propozycji podwyżkowej na 2021 r., strona związkowa poprosiła o zaplanowanie następnego spotkania w terminie odpowiadającym pracodawcy, by móc zapoznać się z jego propozycją podwyżki dla pracowników na 2021 rok. Biorąc powyższe pod uwagą następne spotkanie Dyrekcja zaproponowała na 9 grudnia br.
O efektach rozmów negocjacyjnych będziemy informować na bieżąco.