Nowe wysokości świadczeń z ZFŚS

Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” informuje, że w dniu 28 lutego 2022 r. przedstawiona przez stronę związkową NSZZ “Solidarność” propozycja zwiększenia wysokości świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych została zatwierdzona przez członków Komisji ZFŚS.
Nowa tabela wysokości świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będzie obowiązywała w 2022 roku dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. w Częstochowie oraz emerytów i rencistów. We wszystkich obowiązujących IV grupach, w zależności od określonego dochodu brutto na osobę w rodzinie, zostały zwiększone wysokości świadczeń. Świadczenia dotyczą m.in. wsparcia na wypoczynek dzieci w formie kolonii wypoczynkowych i zdrowotnych, wypoczynku zorganizowanego w formie zielonej szkoły, obozów, zimowisk, wczasów wypoczynkowych zakupionych przez osoby uprawnione do korzystania z funduszu oraz wypoczynku wnioskodawcy. Ponadto zwiększono wysokość świadczenia w przypadku trudnej sytuacji mieszkaniowej (emeryci, renciści) i świadczenia związanego z udzieleniem pomocy ze zwiększonymi wydatkami rodziny w związku z urodzeniem dziecka.
Należy także pamiętać, że w 2022 roku (tak jak w poprzednich latach) zwolnione są z opodatkowania przychody z następujących źródeł, związanych z organizacją związkową:
– zapomogi (inne niż wymienione w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), wypłacane z funduszy organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 000 zł (kwota ta okresowo jest zwiększona z 1 000 zł, a dotyczy zapomóg uzyskanych w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19),
– zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci: z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
– wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,
– dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, sfinansowanych ze źródeł innych niż fundusz socjalny – 3 000 zł (kwota ta okresowo jest zwiększona z 2 000zł, a dotyczy zapomóg uzyskanych w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19).
Jednocześnie informujemy, że Polski Ład wprowadził odliczenie od dochodu wydatków z tytułu składek zapłaconych w związku z członkostwem w związku zawodowym, co było wieloletnim postulatem NSZZ “Solidarność”. Odliczeniu podlegać będą zapłacone w roku podatkowym składki członkowskie na rzecz związku zawodowego, udokumentowane dowodem wpłaty do kwoty 300 zł rocznie (art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Skorzystać z odliczenia będzie można w rozliczeniu rocznym za rok 2022.
Możliwość skorzystania z ulgi oznacza w praktyce, że wydatkując na składki rocznie 300 zł w ciągu roku w rozliczeniu rocznym uzyska się zwrot w wysokości 51 zł.
Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie: • dowodu wpłaty składek członkowskich na rzecz związku zawodowego, z którego wynikają co najmniej: dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty • nazwa organizacji związkowej, na rzecz której dokonano wpłaty • tytuł i data wpłaty oraz kwota wpłaconych składek, a w przypadku składek potrącanych przez pracodawcę – oświadczenie organizacji związkowej o wysokości pochodzących od podatnika składek.
Wkrótce opublikujemy nową tabelę obowiązujących w roku 2022 wysokości świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na naszej stronie internetowej w zakładce: Strefa Związkowca.