Negocjacje podwyżkowe (2)

W dniu 26 listopada 2019 r. odbyło się drugie spotkanie członków zespołu negocjacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” z Dyrekcją zakładu poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa i Dyrekcją HR w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. w Częstochowie dotyczące uzgodnienia wzrostu płac dla pracowników zakładów IRS I SBS na 2020 r.
Strona związkowa przedstawiła swoje stanowisko w sprawie propozycji pracodawcy wzrostu wynagrodzeń w wysokości 200 zł brutto do stawki zasadniczej, który ma obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 roku. Zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” zaproponowany na spotkaniu w dniu 19 listopada br. wzrost wynagrodzeń jest w mniejszej wysokości od oczekiwań załogi. Jednocześnie zwrócono uwagę pracodawcy, że wypłaty w 2019 roku miesięcznej premii produkcyjnej dla pracowników na poziomie mniejszym od zakładanego minimum 10% są argumentem do zrekompensowania im pomniejszonych wynagrodzeń i uzgodnienia większych podwyżek stawek zasadniczych na 2020 rok niż oczekuje i przewidywał Zarząd ZF Group.
Pracodawca przedstawił stronie związkowej nową propozycję: podwyżkę w wysokości 200 zł brutto kwoty bazowej od dnia 1 stycznia 2020 r. oraz dodatkowo przeniesienie z premii frekwencyjnej kwoty 50 zł brutto do stawki zasadniczej dla wszystkich pracowników bez względu na ich ocenę lub absencję chorobową. Przy takim wariancie miesięczna premia frekwencyjna od dnia 1 stycznia wynosiłaby 150 zł, a nie jak dotychczas 200 zł. Zdaniem strony związkowej zaproponowana podwyżka kwoty bazowej na poziomie 200 złotych brutto do stawki zasadniczej oraz dodatkowo przeniesienie z premii frekwencyjnej kwoty 50 zł brutto do stawki zasadniczej dla wszystkich pracowników bez względu na ich ocenę lub absencję chorobową przy jednoczesnym zmniejszeniu miesięcznej premii frekwencyjnej do wysokości 150 zł w znacznym stopniu odbiega do oczekiwań pracowników, którzy oczekują wysokości podwyżki stawki zasadniczej na poziomie z 2019 roku bez pomniejszenia innych składników wynagradzania.
Na chwilę obecną stanowiska Dyrekcji i NSZZ “Solidarność” są rozbieżne. Strona społeczna ponownie przedstawiła oczekiwania pracowników związane ze wzrostem wynagrodzeń na 2020 r., które w znacznym stopniu odbiegają od tych zaproponowanych przez pracodawcę na dzisiejszym spotkaniu.
Na spotkaniu w dniu 26 listopada br. stanowiska Dyrekcji i NSZZ “Solidarność” nie doprowadziły do wypracowania i zawarcia kompromisowego porozumienia podwyżkowego. Zespół negocjacyjny Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” nie akceptuje przedstawionej propozycji podwyżek. Strony zadeklarowały jednak chęć prowadzenia dalszych rozmów. Podkreślając odpowiedzialność NSZZ “Solidarność” za dalszy wizerunek zakładów, ich rozwój i utrzymanie miejsc pracy, członkowie zespołu negocjacyjnego NSZZ “Solidarność” przyjęli propozycję pracodawcy udziału w następnym spotkaniu, które odbędzie się w dniu 3 grudnia br. o godz. 10.30. Podkreślamy, że na chwilę obecną nie zostało podpisane porozumienie podwyżek wynagrodzeń, które mają obowiązywać w 2020 roku.