Limit pracy w godzinach nadliczbowych


W związku z pojawiającymi się różnymi przekazami kierowanymi do pracowników co do kwestii pracy w godzinach nadliczbowych Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” informuje, że w ciągu roku zgodnie z Kodeksem Pracy można przepracować maksymalnie 150 godzin nadliczbowych, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe stanowią inaczej.
Według zapisu w Regulaminie Pracy w zakładach ZF IRS i SBS ASP w Częstochowie maksymalny limit pracy w nadgodzinach wynosi 300 godzin. W związku z powyższym pracownicy zatrudnieni w zakładach IRS i SBS nie mogą przepracować więcej niż 300 godzin nadliczbowych w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji, gdy pracownik np. we wrześniu lub październiku osiągnie dopuszczalny limit 300 godzin nadliczbowych, pracownik ten nie może już do końca roku pracować w godzinach nadliczbowych.
Kodeks Pracy reguluje następujące kryteria dotyczące limitów pracy w nadgodzinach:
Dobowy limit nadgodzin
Maksymalny czas pracy w ciągu doby wynosi 13 godzin, zatem w podstawowym systemie czasu pracy jest to 8 godzin według harmonogramu oraz 5 nadgodzin. Wynika to z obowiązku zapewnienia pracownikowi 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Przepisy Kodeksu Pracy nie wskazują wprost limitu dobowego nadgodzin, jednak w praktyce wyznaczają go przepisy o odpoczynku dobowym. Z kolei w równoważnym czasie pracy, w którym wymiar czasu pracy wynosi 12 godzin, zatrudniony może mieć tylko jedną godzinę nadliczbową.
Tygodniowy limit nadgodzin
Maksymalny czas pracy w ciągu tygodnia nie może być większy niż 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wynika to z obowiązku zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Roczny limit nadgodzin
Limit nadgodzin w roku, wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy, według Kodeksu Pracy nie powinien przekraczać 150 godzin, istnieje jednak możliwość zwiększenia tego limitu. W tym celu należy zamieścić stosowne zapisy w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli dana firma nie posiada wewnętrznych uregulowań, informacje o zwiększeniu limitu należy zawrzeć w umowie o pracę.
Czy nadgodziny można planować?
Pracy w godzinach nadliczbowych nie można planować. Pracodawca jest uprawniony do zlecenia nadgodzin tylko w szczególnych przypadkach. W związku z tym mają one charakter wyjątkowy i nie powinny stanowić stałego elementu harmonogramu czasu pracy. Zatem nadgodziny dotyczą szczególnych potrzeb i sytuacji, których nie można było przewidzieć w trakcie tworzenia rozkładu czasu pracy.
W przypadku potrzeby jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby dodatkowych wyjaśnień zwracamy się z prośbą do pracowników o bezpośredni kontakt z członkami Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” podczas dyżurów na stołówkach zakładowych. Odpowiedzą oni na konkretne zapytania dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych.

Umieszczony w Aktualności

« »